Czarodziejska codzienność Mirona Białoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 10:00
- W nieciekawych pozornie sprawach on znajduje smak czystej egzystencji. Ta książka jest czarodziejska - mówi Tadeusz Sobolewski w "Klubie Trójki".
Audio
Tadeusz Sobolewski
Tadeusz Sobolewski Foto: fot. PR/W. Dorosz

W księgarniach pojawił się "Tajny dziennik" Mirona Białoszewskiego: po raz pierwszy upubliczniony tekst, pisany przez poetę od 1975 roku do śmierci osiem lat późnej. Jednocześnie opublikowano swoisty komentarz: książkę "Człowiek Miron" autorstwa Tadeusza Sobolewskiego, dziś krytyka filmowego, a przed 40 laty studenta, należącego do młodzieżowego "dworu", który otaczał Białoszewskiego.

Obie pozycje ukazały się pod patronatem Trójki. To może być wielki powrót Białoszewskiego. Autor "Obrotów rzeczywistości", "Pamiętnika z powstania warszawskiego" i "Szumów, zlepów, ciągów" już za życia uznawany był za jednego z najważniejszych pisarzy powojennej Polski.

- On zasmakował w pisaniu dla przyszłego świadka - mówi Sobolewski w "Klubie Trójki" - W tym dzienniku jest samotność, która sprawia, że on mówi najbardziej przenikliwe rzeczy o sobie.

"Tajny dziennik" na naszej antenie od poniedziałku do czwartku o 20.50 czyta Wojciech Pszoniak.

Wokół tego niewątpliwego wydarzenia literackiego, jakim jest opublikowanie "Tajnego dziennika" Białoszewskiego i "Człowieka Mirona" Sobolewskiego, organizujemy w "Klubie Trójki" dwa spotkania. Dzisiaj Dariusz Bugalski porozmawia o przyjacielu i mentorze Białoszewskiego, współtwórcy Teatru Osobnego, Ludwiku Heringu.

usc

Czytaj także

"Tajny dziennik" Mirona Białoszewskiego czyta Wojciech Pszoniak

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 15:50
Literatura faktu – ponownie - w paśmie wieczornym – Miron Białoszewski – "Tajny dziennik”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecz o Mironie Białoszewskim

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 15:00
20 lutego do księgarń trafiają dwie ważne książki. "Tajny dziennik" Mirona Białoszewskiego oraz "Człowiek Miron" autorstwa Tadeusza Sobolewskiego. Ta druga powstała niejako podczas pracy nad pierwszą...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaczęło się od szeptów kościelnych bab

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 14:00
Plotki to były czy modlitwy? Mały Miron wchodził do kościoła i z półmroku dobiegał go szept. Być może tak się rodził u Białoszewskiego ten jedyny w swoim rodzaju sposób patrzenia na świat…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klucz do Białoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2012 18:50
Miron Białoszewski nie miał telewizora ani radia, nie czytał gazet, o wszystkim dowiadywał się od znajomych. Polecamy książkę Tadeusza Sobolewskiego "Człowiek Miron" z Trójkowym Znakiem Jakości!
rozwiń zwiń