X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie jesteśmy w próżni

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 11:40
- Barbarze Toruńczyk udało się stworzyć miejsce, w którym każdy z autorów miał swoją wyspę i to jest wyjątkowe - o historii i teraźniejszości "Zeszytów Literackich" opowiadał w Trójce Marek Zagańczyk, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika.
Audio
Barbara Toruńczyk i Tomas Venclova
Barbara Toruńczyk i Tomas VenclovaFoto: fot. Mariusz Kubik/Wikimedia Commons

Trzydzieści lat temu w Paryżu podjęto decyzję o założeniu kwartalnika, który – mimo ogłoszonego właśnie w Polsce stanu wojennego – nie przyjmowałby podziału na literaturę "emigracyjną" i "krajową”, a ponadto konfrontowałby uznanych mistrzów z ówczesną młodzieżą literacką i otwierał perspektywy myślenia szerszego, niż doraźnie polityczne, które po 13 grudnia angażowało emocjonalnie najbardziej.

- Niezwykłe w historii "Zeszytów Literackich" jest to, że w sytuacji braku wolności powstało pismo, które na pierwszym planie stawiało literaturę, także rosyjską, francuską oraz otwarcie na świat, a nie traktowanie polityki jako gry interesów - mówi Marek Zagańczyk, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika.
W 1992 roku Barbara Toruńczyk, redaktor naczelna "Zeszytów”, przeniosła siedzibę pisma do Warszawy i do dziś prowadzi pismo oraz stowarzyszone z nim wydawnictwo. Jak podkreśla gość Jerzego Sosnowskiego nie bez znaczenia była wiara, że jedna osoba, czyli właśnieToruńczyk, jest w stanie stworzyć i utrzymać pismo. - Od samego początku twórcy chcieli otworzyć się na świat, pokazać, że w polskim piśmie może być miejsce na poetów z zagranicy. Pierwszymi byli Tomas Venclova i Josif Brodski - wspomina Zagańczyk.

Gust "Zeszytów" określają jego zdaniem lekcje płynące od samych autorów pisma. - Miłoszowi zależało na opisie świata i rzeczywistości, Herbertowi na klarowności i prostocie, a wszystkim - na jakości języka i szacunku do niego - podkreśla w "Klubie Trójki".

 

Jak wyglądała współpraca z "Brulionem" i "Kulturą"? Jakie współczesne rozwiązania "odświeżają" działalność "Zeszytów" i jak wyglądają obchody jubileuszu pisma? Dowiesz się słuchając całej audycji "Klub Trójki - 27 marca 2012".
Kwartalnik powstał w Paryżu w roku 1982, numer 1 ukazał się w styczniu 1983, w Polsce publikowany od roku 1990, siedziba redakcji mieści się w Warszawie od roku 1992. Od 1 kwietnia 2005 wydawcą kwartalnika "Zeszyty Literackie" jest Fundacja Zeszytów Literackich, która publikuje też książki.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21. Zapraszamy.

(asz)