X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gest, na który nikt nie był gotowy

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2012 11:48
– Bardzo kontrowersyjny, różnorako komentowany w 1970 roku, gest Willego Brandta, dzisiaj po dziesiątkach lat jest opisywany jako sedno racji stanu niemieckiej po II wojnie światowej – mówi Karolina Wigura, autorka książki "Wina narodów”.
Audio
Gest, na który nikt nie był gotowy
Foto: Fot.: fragment okładki książki Karoliny Wigury "Wina narodów. Przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki"

Na okładce książki Karoliny Wigury "Wina narodów. Przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki" widzimy jedno z tych zdjęć, które stały się symbolami. Oto kanclerz RFN Willy Brandt klęczący przed Pomnikiem Bohaterów Getta podczas swojej wizyty w Warszawie w 1970 roku.

– Niektórzy twierdzą, że gdyby zamknąć historię drugiej połowy XX wieku w jednej fotografii, to właśnie byłaby ta – mówi autorka książki. Gość Dariusza Bugalskiego podkreśla, że zdjęcie to przedstawia moment wykonania bardzo szczególnego gestu, bo bardzo możliwe, że spontanicznego.  – Tak przynajmniej pisze Willy Brandt w swoich wspomnieniach: że ukląkł, bo zabrakło mu słów  - tłumaczy Karolina Wigura.

Gest ten był bardzo krytycznie widziany w samych Niemczech Zachodnich. Już tego samego dnia Willy Brandt musiał wystąpić na żywo w jednej z telewizji i  wyjaśniać swoje postępowanie.  – Powiedział swoim rodakom, że przykro mu, że część niemieckich ziem należy teraz do Polaków, ale że prawda jest taka, że jest to konsekwencją polityki prowadzonej podczas 12 lat narodowego socjalizmu i że trzeba to przyjąć i przeprosić – mówi Karolina Wigura.

W Polsce ruch kanclerza RFN został przyjęty z milczeniem. We wspomnieniach Willego Brandta można wyczytać, że Józef Cyrankiewicz wypomniał mu to, że dokonał takiego gestu właśnie przed pomnikiem Bohaterów Getta. Ówczesny premier odebrał to jako gest wobec Żydów, a nie Polaków.

Pięć lat wcześniej, 18 listopada 1965 roku, to polscy biskupi napisali do biskupów niemieckich słynne "Orędzie", list zawierający historyczne słowa: "Udzielamy przebaczenia i prosimy o nie". Był to pierwszy taki dokument, w którym przeniesiono słowo "przebaczenie" ze sfery etyki międzyjednostkowej do polityki. Gość Trójki podkreśla, że 20 lat po wojnie był to oburzający dokument dla Polaków. – Nie rozumieli, dlaczego mają przebaczać i co więcej prosić o przebaczenie – tłumaczyła autorka "Winy narodów”. Więcej o trudnym procesie przebaczenia między narodami polskim i niemieckim w dźwięku "Klub Trójki" – 04.04.2012.

Karolina Wigura za swoją książkę otrzymała prestiżową nagrodę im. ks. Józefa Tischnera (obok s. Małgorzaty Chmielewskiej i Jerzego Szackiego).

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 21.05.

(pg)