Niezwykłe życie wybitniego kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 13:00
Aleksandrowi Tansmanowi w 1941 roku z Paryża pomagał uciekać sam Charlie Chaplin. Przed wyjazdem do Stanów kompozytorowi nie udało się kupić walizek. Cały swój dobytek zapakował więc do… trumny i to z nią zjawił się w porcie w Nowym Jorku, gdzie przywitali go reporterzy "The New York Times”.
Audio
Aleksander Tansman. Fotografia znalazła się na okładkach wydawnictw muzycznych z 2. i 5. edycji festiwalu, który odbywa się co 2 lata w Łodzi. W 2012 roku Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych TANSMAN odbywa się po raz 9.
Aleksander Tansman. Fotografia znalazła się na okładkach wydawnictw muzycznych z 2. i 5. edycji festiwalu, który odbywa się co 2 lata w Łodzi. W 2012 roku Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych TANSMAN odbywa się po raz 9.Foto: źr. tansman.lodz.pl

Aleksander Tansman to nadal słabo nam znana postać. A przecież był jednym z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku, którego dzieła są nagrywane przez największych i wykonywane na najznakomitszych estradach świata. To pierwszy Polak nominowany do Oscara za muzykę filmową. Człowiek o ciekawej biografii, przyjaciel Chaplina i Gershwina.
W Łodzi, z której pochodzi kompozytor, w piątek, 9 listopada, rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych TANSMAN 2012. Wojciech Wendland, badacz życia i twórczości Tasmana, dyrektor programowy festiwalu, podkreślał, że kompozytor odbył w latach 1932–1933 bezprecedensowe, jak na przedstawiciela muzyki i klasycznej tournee dookoła świata, podczas którego podejmowany był przez Mahatmę Gandhiego i cesarza Japonii Hirohito.
Aleksander Tansman w Radiach Wolności >>
W roku 1928 zagrał w Hollywood Bowl. 18 tysięcy osób wysłuchało jego II koncertu fortepianowego dedykowanego Charliemu Chaplinowi. W Stanach utwór został okrzyknięty "muzyczną biografią Chaplina”.
Z Chaplinem Tansman poznał się w słynnym klubie Coconut-Grove w Hollywood w latach 20. Legendarny komik uratował go przed Zagładą, kiedy ten w 1941 roku nie mógł wydostać się z Paryża ze swoją żoną i dwiema córeczkami. – Chaplin zorganizował komitet pomocy i angaże dla Tansmana w Stanach Zjednoczonych, żeby mógł legalnie wyjechać. Te angaże podpisywali najlepsi dyrygenci świata: Sergiusz Kusewicki, Vladimir Golschmann, Leopold Stokowski – mówił gość "Klubu Trójki”.
Tansmanowi przed wyjazdem do Stanów nie udało się kupić walizek. Cały swój dobytek zapakował więc do… trumny i to z nią zjawił się w porcie w Nowym Jorku, gdzie przywitali go reporterzy "The New York Times”.
Posłuchaj innych rozmów w "Klubie Trójki" >>
Marzena Bomanowska, szefowa działu kultury "Gazety Wyborczej" w Łodzi, podkreślała, że w biografii Tansmana jest "dużo takich punktów, które zadziwiają i zachwycają, wręcz wydają się gotowym materiałem na scenariusz filmowy”.
Jak powiedziała dziennikarka Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych TANSMAN 2012 to wbrew pozorom nie impreza poświęcona tylko twórczości Tansmana. – Oczywiście jego muzyka jest obecna podczas różnych koncertów i również w konkursie jego imienia, ale tak naprawdę festiwal jest okazją, żeby obcować z bardzo różnorodną muzyką, z różnych krajów, w różnych stylach – mówiła rozmówczyni Dariusza Bugalskiego.
W audycji wypowiadał się także Wojciech Michniewski, wybitny dyrygent, jeden z pierwszych wykonawców muzyki Tansmana w Polsce.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godzinie 21.00. Zapraszamy.

Czytaj także

Ta historia nie mogła pozostać nieopowiedziana

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 10:02
W czasie drugiej wojny światowej pewien Polak dobrowolnie wszedł do obozu w Oświęcimiu i zorganizował tam ruch oporu. Historia rotmistrza Pileckiego zainspirowała włoskiego pisarza, który poprzez książkę przywraca pamięć o wielkim człowieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tansman 2012

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 19:22
IX Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych odbędzie się w Łodzi w dniach 9-20 listopada.
rozwiń zwiń