X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niezwykłe życie wybitniego kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 13:00
Aleksandrowi Tansmanowi w 1941 roku z Paryża pomagał uciekać sam Charlie Chaplin. Przed wyjazdem do Stanów kompozytorowi nie udało się kupić walizek. Cały swój dobytek zapakował więc do… trumny i to z nią zjawił się w porcie w Nowym Jorku, gdzie przywitali go reporterzy "The New York Times”.
Audio
Aleksander Tansman. Fotografia znalazła się na okładkach wydawnictw muzycznych z 2. i 5. edycji festiwalu, który odbywa się co 2 lata w Łodzi. W 2012 roku Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych TANSMAN odbywa się po raz 9.
Aleksander Tansman. Fotografia znalazła się na okładkach wydawnictw muzycznych z 2. i 5. edycji festiwalu, który odbywa się co 2 lata w Łodzi. W 2012 roku Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych TANSMAN odbywa się po raz 9.Foto: źr. tansman.lodz.pl

Aleksander Tansman to nadal słabo nam znana postać. A przecież był jednym z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku, którego dzieła są nagrywane przez największych i wykonywane na najznakomitszych estradach świata. To pierwszy Polak nominowany do Oscara za muzykę filmową. Człowiek o ciekawej biografii, przyjaciel Chaplina i Gershwina.
W Łodzi, z której pochodzi kompozytor, w piątek, 9 listopada, rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych TANSMAN 2012. Wojciech Wendland, badacz życia i twórczości Tasmana, dyrektor programowy festiwalu, podkreślał, że kompozytor odbył w latach 1932–1933 bezprecedensowe, jak na przedstawiciela muzyki i klasycznej tournee dookoła świata, podczas którego podejmowany był przez Mahatmę Gandhiego i cesarza Japonii Hirohito.
Aleksander Tansman w Radiach Wolności >>
W roku 1928 zagrał w Hollywood Bowl. 18 tysięcy osób wysłuchało jego II koncertu fortepianowego dedykowanego Charliemu Chaplinowi. W Stanach utwór został okrzyknięty "muzyczną biografią Chaplina”.
Z Chaplinem Tansman poznał się w słynnym klubie Coconut-Grove w Hollywood w latach 20. Legendarny komik uratował go przed Zagładą, kiedy ten w 1941 roku nie mógł wydostać się z Paryża ze swoją żoną i dwiema córeczkami. – Chaplin zorganizował komitet pomocy i angaże dla Tansmana w Stanach Zjednoczonych, żeby mógł legalnie wyjechać. Te angaże podpisywali najlepsi dyrygenci świata: Sergiusz Kusewicki, Vladimir Golschmann, Leopold Stokowski – mówił gość "Klubu Trójki”.
Tansmanowi przed wyjazdem do Stanów nie udało się kupić walizek. Cały swój dobytek zapakował więc do… trumny i to z nią zjawił się w porcie w Nowym Jorku, gdzie przywitali go reporterzy "The New York Times”.
Posłuchaj innych rozmów w "Klubie Trójki" >>
Marzena Bomanowska, szefowa działu kultury "Gazety Wyborczej" w Łodzi, podkreślała, że w biografii Tansmana jest "dużo takich punktów, które zadziwiają i zachwycają, wręcz wydają się gotowym materiałem na scenariusz filmowy”.
Jak powiedziała dziennikarka Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych TANSMAN 2012 to wbrew pozorom nie impreza poświęcona tylko twórczości Tansmana. – Oczywiście jego muzyka jest obecna podczas różnych koncertów i również w konkursie jego imienia, ale tak naprawdę festiwal jest okazją, żeby obcować z bardzo różnorodną muzyką, z różnych krajów, w różnych stylach – mówiła rozmówczyni Dariusza Bugalskiego.
W audycji wypowiadał się także Wojciech Michniewski, wybitny dyrygent, jeden z pierwszych wykonawców muzyki Tansmana w Polsce.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godzinie 21.00. Zapraszamy.

Czytaj także

Ta historia nie mogła pozostać nieopowiedziana

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 10:02
W czasie drugiej wojny światowej pewien Polak dobrowolnie wszedł do obozu w Oświęcimiu i zorganizował tam ruch oporu. Historia rotmistrza Pileckiego zainspirowała włoskiego pisarza, który poprzez książkę przywraca pamięć o wielkim człowieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tansman 2012

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 19:22
IX Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych odbędzie się w Łodzi w dniach 9-20 listopada.
rozwiń zwiń