"Lekarze prosili mnie, bym rozmawiał z ich pacjentami"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 15:00
- Ja potrafiłem sam sobie powiedzieć prawdę i podjąć walkę... Ale widziałem, ilu ludzi obok więdło, nie dostając motywacji ze strony lekarzy - mówił Jerzy Stuhr, ambasador kampanii "Zdrowa rozmowa pomaga leczyć. Mów – Słuchaj – Zaufaj”.
Audio
Jerzy Stuhr
Jerzy StuhrFoto: Polskie Radio

Już po raz dziewiąty Fundacja Hospicyjna przygotowuje kampanię społeczną "Hospicjum to też Życie”, tym razem poświęconą sztuce komunikacji w opiece medycznej. Jej hasło brzmi "Zdrowa rozmowa pomaga leczyć. Mów – Słuchaj – Zaufaj”. Jerzy Stuhr, ambasador kampanii, podkreślał w "Klubie Trójki”, jak ważne jest, by lekarz dał pacjentowi sygnał, że razem z nim podejmuje walkę z chorobą.  - Tak niewiele potrzeba. Parę słów... - mówił aktor.
Gość Trójki przyznał, że często lekarze prosili go, by rozmawiał z ich pacjentami, którzy stracili chęć do życia. - Oni czuli, że współtowarzysz niedoli jest bardziej wiarygodny niż ten, który po prostu mówi, co trzeba zrobić - tłumaczył Jerzy Stuhr. Rozmówca Dariusza Bugalskiego dodał, że pacjenci często mają lepszy kontakt z pielęgniarkami niż lekarzami.
Posłuchaj innych rozmów w "Klubie Trójki" >>>
Tym spostrzeżeniem nie była zaskoczona Jolanta Leśniewska z Fundacji Hospicyjnej. - Wyniki badań przeprowadzonych wśród internautów na temat jakości sztuki komunikacji w opiece medycznej to potwierdzają. Ponad połowa respondentów jest niezadowolona jakością komunikacji z lekarzami, natomiast  więcej jest osób zadowolonych z kontaktu z pielęgniarkami - mówiła. Według gościa "Klubu Trójki” może to wynikać z faktu, że pielęgniarka przełamuje granicę bliskości z pacjentem poprzez kontakt z jego ciałem, co pozwala na wytworzenie pewnej intymności.
Ksiądz Piotr Krakowiak, Krajowy Duszpasterz Hospicjów podkreślił, że jednym z postulatów kampanii "Zdrowa rozmowa pomaga leczyć. Mów – Słuchaj – Zaufaj” jest organizowanie szkoleń i warsztatów dla medyków, pielęgniarek oraz studentów medycyny.
Zapraszamy na forum www.zdrowarozmowa.pl.
Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godz. 21.00. Zapraszamy.

Czytaj także

Wolontariusze 50 + w akcji

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 16:54
- Ludzie starsi są wspaniałymi wolontariuszami. Mają to coś, czego nie mają młodsi - doświadczenie życiowe - podkreśla Marta Puguniec, koordynator wolontariatu Fundacji Hospicyjnej.
rozwiń zwiń