X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czerp z muzyki! Nie musisz być wirtuozem

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 14:49
- To nadzwyczajne, że w świecie, w którym głównym zajęciem młodych ludzi jest klikanie w "lubię to", istnieje grupa dzieci poświęcająca dziesiątki godzin, by osiągnąć perfekcję w jakiejś dziedzinie - podkreśla Michał Lisiecki z Fundacji Wspierania Edukacji Artystycznej.
Audio
  • "Klub Trójki" po III Warszawskim Konkursie Pianistycznym
Dziecko uczy się grać na pianinie
Dziecko uczy się grać na pianinieFoto: Glow Images/East News

Muzyka nigdy w historii nie towarzyszyła nam tak często, ale zarazem nasza umiejętność gry, śpiewu czy wrażliwego i rozumiejącego słuchania muzyki wydaje się mniejsza, niż kiedykolwiek. Ale czy szkolenie małych pianistów musi oznaczać legendarne "odgrywanie gam”, które nawet wirtuozi wspominają po latach bez entuzjazmu?

- Bycie pianistą wymaga ogromnego poświęcenia, to jedna z najbardziej samotnych profesji, bo wiele godzin spędza się na ćwiczeniach. Takie wydarzenia, jak Warszawski Konkurs Pianistyczny dla uczniów szkół muzycznych pierwszego stopnia, daje możliwość zaprezentowania swoich umiejętności, podzielenia się nimi - uważa Justyna Galant-Wojciechowska, koncertująca pianistka, nauczyciel, członek jury Konkursu.

Klasyczna ustawka, czyli nie wstydź się Beethovena >>>

Goście "Klubu Trójki" podkreślają, że cała edukacja muzyczna, artystyczna, zawsze jest oparta jest o łańcuch rodzic-dziecko-mistrz. Istnienie jednego z nich bez pozostałych nie pozwoli osiągnąć sukcesu, choć ta współpraca bywa trudna. Opiekunowie i nauczyciele muszą szukać równowagi między zachęcaniem a wymaganiem natomiast dziecko, uczeń szukać swojego miejsca w świecie muzyki i - jeśli podejmie decyzję o ścieżce profesjonalnej - poświęcić się jej całkowicie.

Słuchaj innym dyskusji na ważne tematy w "Klubie Trójki" >>>

Ale nie trzeba być wirtuozem, by czerpać radość z muzykowania. Rozmówcy Jerzego Sosnowskiego podkreślają, że udział w zajęciach muzycznych rozwija nie tylko słuch i pamięć, nie tylko stanowi doskonałe uzupełnienie wykształcenia humanistycznego, ale przede wszystkim - daje radość.

Kiedy zacząć naukę w szkole muzycznej? Czy udział w konkursach od wczesnego dzieciństwa może mieć negatywne skutki? Czy rodzice realizują własne marzenia kosztem dzieci? Jaka atmosfera panuje podczas Warszawskiego Konkursu Pianistycznego? Dowiesz się słuchając całej rozmowy w "Klubie Trójki", w której wypowiadali się także słuchacze Trójki oraz Agnieszka Brzezińska z Fundacji Wspierania Edukacji Artystycznej.

Organizatorami konkursu byli: Warszawska Szkoła Muzyczna, Dom Kultury "Działdowska” oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21. Zapraszamy.

Czytaj także

Głuchy jak Polak

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2010 14:09
W latach 80. z programów szkolnych zniknęły lekcje muzyki, a Polacy coraz rzadziej odczuwają potrzebę kontaktu z nią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klasyczna ustawka, czyli muzyka nie jest nudna

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 08:00
Jakie dźwięki oddają ostatnią fazę gotowania wody w czajniku i co ma Bach do beatboxu? Muzyczne tajemnice zdradza nowa platforma edukacyjna Ministerstwa Kultury i Narodowego Instytutu Audiowizualnego - Muzykoteka Szkolna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice muzyki

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2012 12:11
- Muzyka to język, którym się możemy porozumiewać, bez względu na to, czy mieszkamy w Afryce, czy w Chinach - mówiła Maria Pomianowska, muzyk, kompozytorka, multiinstrumentalista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat dźwięków w zagadkowym kąciku Trójki

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2012 15:33
Czy można zobaczyć muzykę? Dotknąć jej? Przejść po dźwięku? Oczywiście! Doświadczyć można tego w Centrum Nauki Kopernik, ale najpierw u nas - w zagadkowym studiu!
rozwiń zwiń