X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niepłodność to choroba, której nie trzeba się wstydzić

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 10:15
- Czy ktoś się wstydzi cukrzycy albo astmy? Dlaczego więc wstydzimy się przyznać do niepłodności? - pyta psychoterapeutka Bogda Pawelec.
Audio
  • Niepłodność okrutna jak AIDS? "Klub Trójki" 30 stycznia 2013
Niepłodność to choroba, której nie trzeba się wstydzić
Foto: wikipedia commons/użytkownik Inferis

Niepłodność to bardzo trudna choroba. Stan psychiczny dotkniętych nią osób porównywany jest do tego, co przeżywają cierpiący na choroby nowotworowe. Jak podkreśla gość "Klubu Trójki" psychoterapeutka, od kilkunastu lat udzielająca pomocy psychologicznej osobom leczącym się z  powodu niepłodności, Bogda Pawelec, jeśli ktoś nie choruje na niepłodność, to nie wie jakie spustoszenie emocjonalne może ta choroba poczynić w człowieku.
Pawelec tłumaczy, że niepłodność przynosi parze cierpienie wiążące się ze wstydem, społecznym piętnem, a nawet wykluczeniem, które może przerodzić się w depresję. - To bardzo trudna społecznie choroba - zaznacza. Niepłodności towarzyszy "comiesięczna strata" - para starająca się o dziecko wciąż na nowo przeżywa fazę nadziei i rozczarowania. Zdarza się, że pojawiają się wzajemne oskarżenia, że związek się rozpada.
Bardzo ważne jest, by para zdała sobie sprawę, że niepłodność to choroba. Że nie ma w tym wstydu, ani niczyjej winy. To najtrudniejsza rzecz, powiedzieć otwarcie, bliskim, że chcielibyśmy mieć dziecko, ale nie możemy. - Czy ktoś się wstydzi cukrzycy albo astmy? Dlaczego więc wstydzimy się niepłodności? - pyta Pawelec.
Jak podkreśla ginekolog Wojciech Pabian przez ostatnie kilkanaście lat nastąpił duży postęp w medycynie jeśli chodzi o leczenie niepłodności. W większości przypadków problem można rozwiązać w rok lub dwa.
Bogda Pawelec i Wojciech Pabian są autorami książki "Niepłodność. Pomoc medyczna i psychologiczna”.

Do wysłuchania całej rozmowy zaprasza Dariusz Bugalski.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21. Zapraszamy.

Czytaj także

"Cuda się zdarzają" - Hanna Bogoryja Zakrzewska

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2012 11:48
Wtorek, 21.08.2012, godz.18.15, Program 3. Niezwykłe historie małżeństw, którym lekarze powiedzieli, że nie mogą mieć dzieci. A tymczasem...
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tylko urodzenie dziecka jest w stanie tę chorobę wyleczyć"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2012 11:31
Metody leczenia niepłodności budzą wielkie emocje. Często w debacie publicznej argumenty medyczne nie są istotne, lecz służą jedynie erystyce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nasze dziecko jest z in vitro, nie mamy z tym problemu"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 09:47
Bardzo chcieli mieć dziecko. Pomimo starań nie mogli tego osiągnąć. Zdecydowali się na sztuczne zapłodnienie. Dziś zastanawiają się, czy o tym mówić.
rozwiń zwiń