X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Józef Hen o cenzurze "Nikt nie woła"": w Rosji by to wydali

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 10:20
Pierwszą wiosenną jaskółką na rynku wydawniczym jest wznowienie arcydzieła Józefa Hena, powieści "Nikt nie woła". Książki, która dopiero po 33 latach od napisania, po raz pierwszy została dopuszczona przez cenzurę do druku. - A nie jest to książka polityczna, tylko egzystencjalna i psychologiczna - podkreśla Józef Hen.
Audio
Józef Hen
Józef Hen Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

/

Spotkanie z pisarzem było okazją do rozmowy o pierwszym wydaniu książki oraz o tym, z jakiego powodu została ona ocenzurowana.

- To jest książka wybitnie autobiograficzna - mówi w rozmowie z Dariuszem Bugalskim Józef Hen. - Nie ma epizodów, ani postaci  zmyślonych, chociaż w jednym miejscu dwie postacie zostały zsumowane - przyznaje pisarz.

Józef Hen zdradza, że pewne rzeczy w książce się nie pojawiły: - Nie podałem ich przez delikatność, pisząc miałem wrażenie, że ma powstać po prostu dobra książka - dodaje.

Powieść ukazała się dopiero 33 lata po jej napisaniu. Wciąż wstrzymywała ją cenzura. Autorowi doradzano, by przeniósł jej akcję z radzieckiego Uzbekistanu czasów II wojny światowej do francuskiego Algieru.

- Po latach mówiłem: gdyby tę książkę, której akcja w pierwszej części toczy się w batalionie pracy (podtytuł "Boso"), a druga część w znośnych, bardziej cywilizowanych warunkach w Samarkandzie (podtytuł "W butach"), napisał rosyjski autor w okresie odwilży, tym sołżenicynowskim okresie, to jemu to by wydali w Rosji - mówi Hen i dodaje, że jeżeli takie rzeczy napisało się w Polsce, to nasze władze patrzyły na to podejrzliwie.

Autor podkreśla, że jego powieść nie jest polityczna i to jest najbardziej zadziwiające w kontekście jej ocenzurowania.

- To jest książka przede wszystkim egzystencjalna i psychologiczna i zresztą to jest ta moja słabość, że ja obserwuję życie, obserwuję ludzi, a polityka mnie nie obchodzi i nie rozwiązuję żadnych spraw - podkreśla gość Klubu Trójki. - W "Nikt nie woła" opisałem wojnę i nie twierdzę, że ktoś mnie krzywdził, to wojna mnie krzywdziła - dodaje pisarz.

Józef Hen - pisarz, publicysta, autor utworów dramatycznych i scenariuszy filmowych. 8 listopada tego roku skończy 90 lat.

Posłuchaj całej rozmowy Dariusza Bugalskiego z Józefem Henem!

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godzinie 21.00. Zapraszamy.

Czytaj także

W każdym z nas mieszka paranoik

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 11:10
– Przez naturę zostaliśmy zaprogramowani dość prymitywnie – mówi Jacek Santorski, psycholog biznesu i wyjaśnia, dlaczego łatwo nami manipulować.
rozwiń zwiń