X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Eustachy Rylski: bycie Polakiem to dla mnie duża przyjemność

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 22:40
– W kraju panuje bardzo dobry klimat, mimo naszego narzekania. Krajobraz, uroda Polski jest nie do porównania z innymi krajami europejskimi. Jestem zachwycony młodymi kobietami: są zdolne, sprawne – mówi pisarz, gość "Klubu Trójki".
Audio
  • Eustachy Rylski: bycie Polakiem to dla mnie duża przyjemność (Orzeł może/Klub Trójki)
Eustachy Rylski: bycie Polakiem to dla mnie duża przyjemność
Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Wpadanie w kompleksy to - w ocenie Eustachego Rylskiego - jedna z najgorszych rzeczy, które możemy zrobić. Mamy z czego, wbrew krytykom, być dumni. – Pamiętam czasy, gdy w ciągu dwóch, trzech lat wydawali: Marek Nowakowski, Jerzy Krzysztoń, Tadeusz Breza, Jerzy Andrzejewski, Jarosław Iwaszkiewicz, Marek Hłasko, Andrzej Stojowski, obaj Brandysowie, a krytycy pisali, że już nie może być gorzej, że może być tylko lepiej, bo polska literatura osiągnęła dno – wspomina Eustachy Rylski.

W jego ocenie podstawowym obowiązkiem pisarza jest nie nudzić. – Uważam, że pisarz ma prawo obrażać rodaków, ma prawo źle o nich pisać. Bardzo lubię literaturę, która ma odwagę wymierzać światu sprawiedliwość, ale trzeba mieć do tego kwalifikacji, nie tylko etycznych. Trzeba być także wybitnym pisarzem – podkreśla gość Jerzego Sosnowskiego. W audycji nie zabrakło także miejsca na rozmowę o języku, medium tak istotnym dla pisarza. – Jestem bardzo umocowany w języku polskim, mimo tego, że nie jest to język prosty. Jednej czwartej słów z naszego języka obcokrajowy nie są w stanie powtórzyć, nawet po latach nauki – podkreśla gość "Klubu Trójki".

Jednak, jak przyznaje, nie wszystko go w Polsce zachwyca. – Irytuje mnie i martwi chamstwo, i agresja Polaków, aż w takim natężeniu nie występują one w innych krajach. Patrzymy często na Polskę przez pryzmat Warszawy i Mazowsza, a Polska jest lepsza – ocenia Eustachy Rylski, autor wydanej z Trójkowym Znakiem Jakości powieści "Obok Julii".

2 maja o godz. 11.40 ruszyła wielka akcja społeczna Trójki i "Gazety Wyborczej" "Orzeł może". Honorowy patronat nad akcją objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Magda Jethon, dyrektor Trójki przypomniała, że jest na świecie taki kraj, Bhutan, gdzie szczęście narodowe jest ważniejsze niż PKB. - Kochajmy nasz kraj szczerze, mocno i z uśmiechem! - zaapelowała do zebranych przed Pałacem Prezydenckim, dziękując gospodarzom tego miejsca za optymizm i poparcie akcji "Orzeł może". Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski wręczył Parze Prezydenckiej pamiątkowe zegarki z białym orłem, godłem akcji "Orzeł może”.

Jarosław Kurski, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej” pokierował odsłonięciem rzeźby orła z białej czekolady, symbolu akcji "Orzeł może".

Począwszy od Dnia Flagi aż do 4 czerwca na antenie Programu 3 Polskiego Radia i na łamach "Gazety Wyborczej" regularnie będą się ukazywać materiały poświęcone tematom związanym z kampanią, zachęcające Polaków do zwalczania w sobie pesymisty, prezentowania większej pogody ducha, cieszenia się życiem i większej wiary we własne możliwości.

Na specjalne zamówienie i z myślą o promowaniu akcji "Orzeł może" powstała piosenka (słowa Artur Andrus, muzyka Łukasz Borowiecki), którą wykonał zespół Mogli w czwartek, w składzie: Artur Andrus, Łukasz Borowiecki, Wojciech Karolak, Krzysztof Kawałko, Łukasz Poprawski, Piotr Rogucki, Ania Rusowicz, Stanisław Sojka, Paweł Żejmo. Zapraszamy do zobaczenia teledysku do hymnu naszej akcji!

Do wysłuchania całej rozmowy z pisarzem zapraszają Sylwia Héjj i Jerzy Sosnowski.

"Klubu Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00

Czytaj także

Eustachy Rylski potwierdza klasę. Nowa książka "Obok Julii"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 11:58
- To jest książka, z której mam ponad 12 stron notatek - mówi o "Obok Julii" Eustachego Rylskiego Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eustachy Rylski: jestem outsiderem z wygody

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 11:50
- Nie czuję się pisarzem - stwierdził kiedyś Eustachy Rylski. W rozmowie z Michałem Nogasiem wyjaśnił, że czuje się za to autorem. - Nawet bardzo dobrym... - powiedział twórca powieści "Obok Julii".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nasza wielka akcja ruszyła z rozmachem! Pokazaliśmy, że "Orzeł może"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2013 13:00
– Do końca nie było wiadomo, jak ludziom się spodoba nasz pomysł i okazało się, że się bardzo podoba. Aż jestem przerażona, że trzeba będzie prawdopodobnie kontynuować akcję i w przyszłym roku zrobić ją z jeszcze większym rozmachem – mówiła dyrektor Trójki Magda Jethon o rozpoczęciu akcji "Orzeł może".
rozwiń zwiń