X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Duży europejski problem dotyczący mniejszości

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 16:18
- W Unii Europejskiej nie ma jednej definicji, która określałaby czym jest mniejszość narodowa - mówi Elżbieta Kaca z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • Duży europejski problem dotyczący mniejszości (Europejski Klub Trójki)
Duży europejski problem dotyczący mniejszości
Foto: yanboechat/sxc.hu/cc

Jak tłumaczy Elżbieta Kaca z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, państwa członkowskie nie potrafią się porozumieć na poziomie unijnym co do tego, komu powinien przysługiwać status mniejszości narodowej i jakie prawa powinny mieć osoby, które należą do mniejszości.
- Jeśli chodzi o mniejszości narodowe, każdy kraj członkowski ma swoje własne definicje. Również w kwestii przyznawanych praw wszystko zależy od władz danego kraju - mówi gość "Europejskiego Klubu Trójki". - Istnieje Konwencja ramowa o ochronie mniejszości narodowych, ale określa ona jedynie zestaw minimalnych standardów traktowania mniejszości przez dane państwo. Do tego nie wszystkie kraje członkowskie ją podpisały - dodaje.

Problem emigrantów czy problem Europy samej ze sobą?

Kaca podkreśla jednak, że pewne zapisy w innych dokumentach unijnych - m.in. w Traktacie z Lizbony czy w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej - pozwalają osobom, które czują się dyskryminowane ze względu na rasę, narodowość czy pochodzenie etniczne na złożenie skargi w Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu. Kaca zwraca też uwagę na to, że Komisja Europejska wydaje też dużo pieniędzy na różnego rodzaju programy integracyjne.
W opinii drugiego gościa Jerzego Sosnowskiego, Piotra Kościńskiego z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Europa będzie miała coraz większe problemy z imigrantami.
- Europa to nie Stany Zjednoczone, gdzie wszyscy - poza Indianami - przybyli z zewnątrz. Gdzie ten proces integracji przebiega inaczej, jest łatwiejszy. Choć to też się już zmienia. W Europie rozróżnienie narodów jest bardziej widoczne. Polak, który zamieszka we Francji, Francuzem raczej nigdy nie zostanie, zawsze będzie uważany za Polaka - mówi Piotra Kościńskiego z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zdaniem Kościńskiego, to rolą polityków jest rozwiązać te kwestie w sposób racjonalny. - W tym wszystkim trzeba pamiętać, że narody trwają, a ludzie czują się przywiązani do własnej narodowości i kultury - podkreśla.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00. Zapraszamy!

Czytaj także

Nowa fala emigracji, czyli dokąd teraz uciekają młodzi Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2012 11:30
W "Śniadaniu Europejskim" rozmawiamy o tym, dokąd Polacy podróżują "za chlebem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Połowa krajów Unii łamie Konwencję Praw Człowieka

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 14:38
Tak głosi raport Agencji Praw Podstawowych UE, która badała, w jaki sposób kraje członkowskie monitorują występowanie zbrodni popełnianych z nienawiści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Romowie często czują się obywatelami drugiej kategorii. Jak to zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 09:30
– Zniknięcie kultury romskiej byłoby wielką stratą dla Europy, dla świata, dla nas wszystkich – mówi Andrzej Grzymała-Kazłowski, znawca tematyki romskiej.
rozwiń zwiń