"Wiadomości Literackie" - dzięki temu pismu rozkwitła polska literatura współczesna

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 11:15
"Wiadomości Literackie" to najbardziej wpływowe pismo literackie dwudziestolecia międzywojennego. Pisali tam m.in.: Boy, Słonimski, Tuwim, Dąbrowska, Gombrowicz, Schulz...
Audio
  • Małgorzata Szpakowska o "Wiadomościach Literackich", najbardziej wpływowym piśmie literackim dwudziestolecia międzywojennego (Klub Trójki)
Wiadomości Literackie - dzięki temu pismu rozkwitła polska literatura współczesna
Foto: Glow Images/East News

Debaty prowadzone na łamach "Wiadomości Literackich" dotyczyły - wbrew nazwie - literatury w stopniu stosunkowo niewielkim. Mówiły o napięciach i konfrontacjach ideologicznych ówczesnej Polski, są jednak zadziwiająco aktualne. Dotyczą modernizacyjnej roli elit: inteligencji i klasy średniej, zmagań liberalizmu z konserwatyzmem, polityki historycznej, feminizmu.

/

Małgorzata Szpakowska z Uniwersytetu Warszawskiego poświęciła pismu nagradzaną i nominowaną do kilku ważnych nagród znakomitą monografię "Wiadomości Literackie prawie dla wszystkich".
- Jednym z moich największych zdumień, kiedy czytałam "Wiadomości literackie” było to, jak wiele osób ważnych po wojnie tam zaczynało. Poczynając od Mariana Eilego, który był twórcą i wieloletnim redaktorem naczelnym "Przekroju". W ostatnich latach "Wiadomości literackich" próbował realizować dość podobny pomysł na pismo. Pewien typ dowcipu, żartów rysunkowych był potem przez "Przekrój” kontynuowany - mówiła rozmówczyni Dariusza Bugalskiego.
Autorka monografii podkreślała, że poza bardzo ścisłymi awangardzistami, którzy byli związani z endecją, do pisma pisali praktycznie wszyscy. - Wystarczy wziąć jakikolwiek podręcznik literatury i to będzie historia "Wiadomości" - mówiła Małgorzata Szpakowska.
Jaki było największe dokonanie "Wiadomości Literackich”? Zapraszamy do wysłuchania całego "Klubu Trójki".

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00. Zapraszamy!
(pg)

Czytaj także

Richard Lourie o tym, jak pisarz wchodzi w skórę zbrodniarza

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 14:03
– Całe wyzywanie przy pracy nad "Autobiografią Stalina” polegało na tym, aby wejść w jego umysł w mojej wyobraźni, tak aby i czytelnik mógł tego dokonać – mówił w "Klubie Trójki" Richard Lourie, reporter i powieściopisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Orbitowski: tworzenie historii alternatywnych to przymus

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 17:03
- To nie jest tak, że ja siedzę i szukam pomysłów. Wizja najzwyczajniej w świecie do mnie przychodzi, a ja usiłuję ją przepędzić, zwalczyć jak ból zęba - mówił Łukasz Orbitowski podczas Big Book Festival.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OFF Festival Katowice 2013: Do Kawiarni Literackiej zaprasza Krzysztof Varga

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 20:57
– To jak pielgrzymka. Katowice są w sierpniu moją Jasną Górą – tak pisał o OFF Festival Krzysztof Varga latem 2011 roku w jednym ze swoich felietonów.
rozwiń zwiń