X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Miasto jest dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 15:13
- Dla chudych, grubych, wysokich, niskich, bogatych, biednych, tych, którzy mają problemy z poruszaniem i tych, którzy tych problemów nie mają. Jak widzimy rozwój naszych miast, to pytanie czy na pewno tak się dzieje, jest bardzo uzasadnione - mówi Artur Celiński, zastępca redaktora naczelnego "ResPubliki”.
Audio
Miasto jest dla wszystkich
Foto: Glow Images/East News

Zgodnie z maksymą Freda Kenta: "Gdy planuje się miasto dla samochodów i korków, pojawią się w nim samochody i korki. Jeśli planuje się je dla ludzi i miejsc, będą w nim ludzie i miejsca". Czy polskie miasta są dla pieszych, czy rządzą w nich samochody?

Gdy duński architekt i urbanista Jan Gehl przyjechał do Poznania, podczas wykładu tłumaczył jak się powinno projektować przestrzeń miejską, by była przyjazna mieszkańcom. - Mówił kategorycznie: nie wolno budować przejść podziemnych, to zabija ruch, zmusza pieszego, by wszedł pod ziemię, ustąpił miejsca samochodom - opowiada Artur Celiński.

Marta Żakowska z Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej, redaktor naczelna "Magazynu Miasta”, przekonuje, że w wielu polskich miastach nadal brakuje myślenia o nich w kategorii rozwoju społecznego. - W Polsce panuje paradygmat wśród dużej części administracji, który sprawia, że wiele grup, z różnych powodów, z tych miast i łatwych form ich użytkowania jest wykluczone - wyjaśnia gość Dariusza Bugalskiego.

W 1962 roku wielką przemianę przeszła Kopenhaga - podejście "samochodocentryczne" ustąpiło miejsca potrzebom pieszych i z metropolii pełnej samochodów stała się miastem dużo bezpieczniejszym, przyjaznym ludziom, z wieloma parkami i skwerami. - Dzisiaj Kopenhaga znajduje się zawsze w pierwszej trójce wszystkich rankingów miast najlepszych do życia - podkreśla Marta Żakowska.

We Wrocławiu Anna Rumińska projektuje kampanię, w której chce mówić głośno o konieczności promocji ruchu pieszego. - Chodzenie z miejsca do miejsca jest ważne dla zdrowia. Korzyści są bardzo szerokie, także ekonomiczne i to one często przekonują zarządy miast do podejmowania zmian - przypomina.

Audycję prowadził Dariusz Bugalski.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00. Zapraszamy!

(ed)

Zobacz więcej na temat: bezpieczeństwo

Czytaj także

Gdańsk: wyłoniono firmy walczące o wykonanie Muzeum II Wojny Światowej

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 13:12
Zwycięzca powinien zostać wyłoniony za około dwa miesiące. Otwarcie placówki planowane jest na 2015 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polka z werwą, która nie boi się odważnie projektować

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 13:16
Projekty nietypowych domów, rzeźb przestrzennych, scenografii, instalacji w przestrzeni publicznej – to znaki rozpoznawcze Aleksandry Wasilkowskiej. Jej architektoniczna pomysłowość sięga tak daleko, że chce zmieniać… publiczne toalety.
rozwiń zwiń