Zbigniew Herbert – przewodnik po starożytnym i współczesnym świecie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zbigniew Herbert – przewodnik po starożytnym i współczesnym świecie
Zbigniew Herbert, Obory, 1972 r.Foto: Michał Kapitaniak. Z Archiwum Zbigniewa Herberta w Bibliotece Narodowej

– Każda z książek Zbigniewa Herberta ma jakąś stronę, w najlepszym tego słowa znaczeniu, użytkową, dodającą nam siły – mówił w "Klubie Trójki" redaktor "Zeszytów Literackich" Marek Zagańczyk.

Posłuchaj

Zbigniew Herbert – przewodnik po starożytnym i współczesnym świecie (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Zbigniew Herbert, autor dziewięciu tomików wierszy (wydawanych w latach 1956-1998), olśniewających esejów odszedł 28 lipca 1998 roku. Pozostawił "testament”, który prawie każdy z nas zna na pamięć: "Bądź wierny, idź". W czasach terroru i poniżenia jego wiersze pomagały "utrzymać się w pionie". Jak odbierany, czytany jest dzisiaj? Co decyduje o uniwersalności jego poezji?

O tym w "Klubie Trójki" rozmawiali Katarzyna Herbert , Marek Zagańczyk , redaktor "Zeszytów Literackich" oraz Henryk Citko , kierownik Sekcji Archiwum Zbigniewa Herberta w Zakładzie Rękopisów Biblioteki Narodowej.

Katarzyna
Katarzyna Herbert, fot.: PR

Marek Zagańczyk mówił, że Herbert należy do tych poetów, którzy odeszli, ale tak naprawdę są ciągle żywi. – Ciągle z nami rozmawiają, ciągle znajdują nowych  czytelników. Gdyby zapytać młodych ludzi czytających wiersze, o to, kto jest ich ulubionym polskim poetą, myślę, że wskazaliby w pierwszej kolejności Zbigniewa Herberta – stwierdził rozmówca Barbary Marcinik .
Henryk Citko wyraził radość, że coraz więcej młodych ludzi zajmuje się twórczością Poety. – Pozwala to mieć nadzieję, że herbertologia będzie trwała – powiedział.

Goście zgromadzeni w studiu zgodzili się, że autor "Pana Cogito” był doskonałym przewodnikiem po kulturze starożytnej. Wspaniale pisał o bogach antycznych, ale też o obyczajach chłodnej Holandii, sięgając po rodzajowe malarstwo mniej znanych artystów niderlandzkich. – Był w stanie obserwować jak nikt inny ze znanych mi osób dzieła sztuki, tak, jakby chciałby wziąć je ze sobą, pochłonąć oczami, narysować – podkreślał Zagańczyk.
Katarzyna Herbert opowiadała w "Klubie Trójki" o kłopotach z wydaniem zbioru szkiców i esjeów "Labirynt nad morzem”. – Publikacja tej książki była dla mnie ogromnym, ogromnym przeżyciem, bo odbyła się bardzo niedługo po śmierci Herberta – mówiła.
Portal Polskiego Radia w 15. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta przygotował serwis specjalny  herbert.polskieradio.pl . Znajdą tam Państwo wyjątkowe nagrania, szczególne fotografie, rękopisy słynnych wierszy, rysunki i nieznane dotychczas materiały.  – Ogromnie się cieszę, że nowe technologie można tak sensownie wykorzystywać  – mówił o serwisie Marek Zagańczyk.
W nagraniu "Klubu Trójki" można usłyszeć  głos poety czytającego swoje wiersze.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00. Zapraszamy!

(pg)

Polecane