Teatr na festiwalu Open'er 2014

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 22:22
Po raz trzeci na festiwalu muzycznym w Gdyni (Kosakowo) w programie kulturalnym goszczą polskie teatry. Kuratorem teatralnego programu jest Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego.
Audio
  • Teatr na festiwalu Open'er 2014 (Trójka pod Księżycem)
Podróż zimowa
"Podróż zimowa"Foto: mat. prom. / Magda Hueckel

Po raz pierwszy natomiast ten teatr nie występuje. Między 2 i 5 lipca możemy oglądać dwa spektakle:
1. Koprodukcję Teatru Polskiego w Bydgoszczy oraz Teatru Powszechnego w Łodzi - "Podróż zimową" wg Elfriede Jelinek w reżyserii Mai Kleczewskiej.

2. Jedną z najświeższych premier kończącego się sezonu - "Dziady" w reżyserii Radosława Rychcika z Teatru Nowego w Poznaniu.
My spotkaliśmy się w tym wydaniu "Trójki pod Księżycem" z liczną reprezentacją obu teatrów. I tak, zaprosiliśmy wicedyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy Pawła Sztarbowskiego, aktorkę Karolinę Adamczyk oraz Maję Kleczewską wraz z dramaturgiem Łukaszem Chotkowskim. Byliśmy także umówieni z dyrektorem Teatru Nowego w Poznaniu Piotrem Kruszczyńskim, z Radosławem Rychcikiem i z odtwórcą roli Gustawa Mariuszem Zaniewskim. Zaprosiliśmy też reprezentanta kuratora programu Piotra Gruszczyńskiego, dramaturga Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego.
"Podróż zimowa" była jednym z najgłośniejszych spektakli ubiegłego sezonu. Prapremiera odbyła się na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi 23 marca 2013 roku. Teraz możemy czytać ją w kontekście kolejnej premiery wg Jelinek w reżyserii Mai Kleczewskiej - "Cienie Eurydyka mówi" (premiera na tegorocznym PPA).
"Dziady" zostały uznane jednym z najważniejszych spektakli 25-lecia, otrzymały Grand Prix na 39. Konfrontacjach Opolskich. Spektakl Radosława Rychcika jest prawdopodobnie jednym z najbardziej oryginalnych odczytań scenicznym dzieła Mickiewicza.
Jak oba spektakle "(za)brzmią" w kontekście wielkiego festiwalu popkulturowego? O to zapytaliśmy po drugim dniu pokazów, czyli w nocy z 3 na 4 lipca.
TPK - wydarzenie towarzyszące zaledwie głównemu nurtowi audycji nadawanych z Open'era - stanowi  zarazem jedyną szansę spokojnej, długiej rozmowy na temat teatru pokazywanego w programie - sztuka na lotnisku Kosakowo.

/

W namiocie teatralnym wystąpił także "Pożar w burdelu". Był to specjalny odcinek tego teatralnego kabaretu.
Nie mogąc spotkać się na festiwalowym terenie (koncert nocny), skryliśmy się w gościnnym Dworku Sierakowskich - siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, precyzyjnie - w kawiarni Młody Byron. Krzysztofowi Kuczkowskiemu oraz Patrykowi Dziczkowi dziękujemy za zaproszenie. Panu Arkowi Chomickiemu z Radia Gdańsk - za pomoc w realizacji naszego spotkania. Obu teatrom - za pomoc.
Zapraszamy do słuchania.
Baszka Marcinik oraz Wojciech Dorosz - wydawca

Czytaj także

Open'er Festival 2014. "Podróż zimowa", czyli próba spojrzenia śmierci w oczy

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 20:50
Open'er Festival 2014 to nie tylko wydarzenia muzyczne. Można tam zobaczyć także przedstawienia teatralne. Jednym z nich jest "Podróż zimowa" Mai Kleczewskiej według tekstu Elfriede Jelinek. O spektaklu opowiedział w audycji "Teren kultura" aktor Michał Czachor.
rozwiń zwiń