Galicyjskość i surrealizm Horowitza. Mistrz fotografii artystycznej w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 10:00
Ryszard Horowitz, jeden z najsłynniejszych polskich fotografików, opowiedział naszym słuchaczom o pasji fotografowania i książce o niebywałym życiu.
Audio
Ryszard Horowitz był gościem Trójki
Ryszard Horowitz był gościem TrójkiFoto: Mateusz Patyk/Trójka

Podczas audycji prof. Janusz Fogler z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie udzielił odpowiedzi na pytanie dotyczące fenomenu twórczości Ryszarda Horowitza. - Było wiele osób współpracujących z Ryszardem i każda z nich, od Szwajcarii po Japonię, powtarzała jedno zdanie: galicyjskość i surrealizm - powiedział.

O galicyjskości i surrealizmie fotografik pisze w książce zatytułowanej "Życie niebywałe. Wspomnienia fotokompozytora". Czytelnik, który sięgnie po publikację, znajdzie w niej również wspomnienia autora z młodości spędzonej w Krakowie, opowieść o przyjaźni z Romanem Polańskim, która zrodziła się w getcie, i o życiowej przygodzie z fotografią.

Wiele osób mógłby zapytać, skąd wzięło się skojarzenie muzyczne w tytule autobiografii. - Musiałem znaleźć jakiś sposób na nazwanie tego, co robię. I któregoś dnia wpadł mi do głowy taki pomysł. Zacząłem używać tej formuły, ale nie zdawałem sobie sprawy, że ona przetrwa i przylepi się do mnie. Ona precyzyjnie określa to, co robię - zdradza mistrz fotografii.

Podczas spotkania rozmawialiśmy z przyjaciółmi Ryszarda Horowitza - Wojciechem Karolakiem, Urszulą Dudziak oraz Wojciechem Pszoniakiem. Na widowni zasiedli m.in.: Elżbieta i Janusz Gajosowie, Karolina i Chris Niedenthalowie, Maria Czubaszek, Piotr Volkel, prof. Janusz Fogler, Andrzej Dudziński i Tomasz Sikora.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadziła: Barbara Marcinik
Data emisji: 19.12.2014
Godzina emisji: 00.05

(iwo, ei)

Czytaj także

Książki na koniec roku i ostatnie wydarzenia teatralne 2014

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 04:19
W przedostatnim w tym roku wydaniu Magazynu na naszej mapie "bardzo kulturalnych" wędrówek znów pojawią się: Kraków i Gdańsk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagajewski o Barańczaku, Łazarkiewicz i Cieplak o teatrze

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2014 20:00
W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia odszedł Stanisław Barańczak - jeden z ostatnich gigantów polskiej poezji XX wieku.
rozwiń zwiń