Europejski Poeta Wolności 2016

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 14:55
W 2008 roku prezydent Gdańska ustanowił nagrodę: Europejski Poeta Wolności. Nagroda przyznawana jest co dwa lata, od 2013 roku – naprzemiennie z festiwalem "Odnalezione w tłumaczeniu". Od ubiegłego roku podczas trwania tego festiwalu wręczana jest Nagroda im. Boya – Żeleńskiego dla autora przekładu (nie tylko poezji).
Audio
  • Barbara Marcinik i jej goście m.in. o Europejskim Poecie Wolności (Trójka pod Księżycem)
Europejski Poeta Wolności 2016
Foto: mat. prom.

W tym roku EPW zostanie wręczona po raz czwarty. Przygotowywane już są tomiki siedmiorga finalistów. Jury ujawni swój werdykt 19.03. na Gali w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

O historii, idei i "dramaturgii" EPW opowiedziała w tym wydaniu TPK pomysłodawczyni nagrody – dyrektor Biura Prezydenta d.s. Kultury – Anna Czekanowicz. Przygotowując się do festiwalu poetyckiego, towarzyszącego EPW, rozpoczynającego się 17 marca w ECS, połączyliśmy się z młodą ekipą IKM (Instytut Kultury Miejskiej), który organizuje Festiwal: Ewą Przebojewską oraz Piotrem Mielcarkiem. Przy okazji opowiedzieliśmy o Versopolis.

Dyrektorem festiwalu jest Tadeusz Dąbrowski, który przebywa na stypendium w Zurychu. Połączyliśmy się z nim za pomocą Internetu. Przedstawiliśmy też finalistów. Aktor Teatru Wybrzeże – Jacek Labijak – przeczytał po jednym wierszu prezentowanych poetów.

EPW daje nam szansę zapoznać się z nieznaną u nas poezją europejską, a nasze spotkanie jest pretekstem zarazem do rozmowy o tej dziedzinie literatury, którą uprawia większość, ale mniejszość ją czyta.

Do usłyszenia.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz 
Data emisji: 12.02.2016
Godzina emisji: 00.05

Czytaj także

II Triennale Sztuki Pomorskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2016 20:00
Trójmiasto bywa określane "artystycznym zagłębiem". W Sopocie kształcili się tuż po wojnie słynni dziś artyści. W Sopocie, czyli w Państwowym Instytucie Sztuk Plastycznych przemianowanym na Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych.
rozwiń zwiń