"Biel. Notatki z Afryki" - nowa książka Marcina Kydryńskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2016 02:00
Na rozmowę o nowej książce naszego kolegi potrzebowaliśmy co najmniej dwóch godzin, stąd decyzja, by zaprosić autora tego niezwykłego tomu do TPK.
Audio
  • "Biel. Notatki z Afryki" - nowa książka Marcina Kydryńskiego (Trójka pod Księżycem)
Kolaż zdjęć z Afryki autorstwa Marcina Kydryńskiego
Kolaż zdjęć z Afryki autorstwa Marcina Kydryńskiego

Marcin, wędrując po Afryce, pytany o zawód, przedstawia się jako prezenter muzyczny. "Biel" nie jest książką rasowego reportera. Autor nie próbuje konkurować z wielkimi autorami - podróżnikami, dziennikarzami wojennymi, reporterami polskimi (Kapuściński, Jagielski, Tochman) oraz zagranicznymi pisarzami (Blixen, Halik, Green). Przeciwnie - on przeczytał wszystko, co o Afryce napisano w polskim i nie tylko polskim języku.

Te książki zajmują szczególne miejsce w jego bagażu. Powołuje się na ich autorów, cytuje ich. Jest pełen pokory wobec "odkrywców" Czarnego Lądu. Dziennikarz muzyczny, który ćwierć wieku temu wyruszył w świat z aparatem fotograficznym, napisał kilka książek, swoje "notatki" zamieszczał w "National Geographic" oraz w magazynie "Viva", zgromadził tysiące zdjęć.

Marcin Kydryński w studiu Trójki Marcin Kydryński w studiu Trójki

"Biel" stanowi rodzaj opus magnum (ponad 650 stron!) - 21 jeden rozdziałów bardzo osobistej opowieści o wielkiej pasji. Tom jest piękny, edytorsko - doskonały. Fotografie Marcina dorównują sztuce mistrzów w tej dziedzinie, są poetyckie, ale też reporterskie, pokazujące Afrykę olśniewającą, ale i tę przerażającą, świetlistą i barwną, ale także sprawiającą wrażenie śmietnika świata. Afryka, do której pielgrzymuje Marcin jest nade wszystko biedna.


Rzadko pozwala on sobie na doświadczanie turystycznego luksusu. Zaprasza nas w podróż od Zanzibaru po Maroko; przez "pustynię i puszczę" (a jakże: "śladami Stasia i Nel"). Marcin Kydryński, przygotowując swoje audycje ("Siesta"), pisząc i fotografując, wydaje także płyty (z serii "Siesta"), a więc my, czytając, możemy także słuchać muzyki z Afryki. By to wszystko, ogarnąć, doprawdy, trzeba co najmniej dwóch godzin.

Płyty z serii "Siesta" w internetowym sklepie Polskiego Radia >>>

Jesteśmy dumni, że możemy pracować z tak świetnymi piórami (w Trójce jest kilku znakomitych autorów, co podkreślamy przy każdej okazji). Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Gość: Marcin Kydryński
Data emisji: 6.05.2016
Godzina emisji: 00.05

Czytaj także

"Wirus" Dariusza Bugalskiego. Poetycka przypowieść o miłości

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 14:30
- To jest coś między baśnią a mitem. Zastanawiałem się, co by było, gdyby wylągł się wirus miłości i gdyby rozniosła się taka epidemia. Jak by wtedy było na świecie? Szedłem tym tropem... - mówi o pisaniu swojej debiutanckiej powieści Dariusz Bugalski.
rozwiń zwiń