X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Audiodeskrypcja - wyjątkowa szansa dla niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 13:59
Jak likwidować bariery w dostępie osób niepełnosprawnych do sztuki? Jedną z dróg jest audiodeskrypcja, o której rozmawialiśmy w "Trójce pod Księżycem".
Audio
  • Goście z Fundacji Audiodeskrypcja opowiadają o działalności organizacji (Trójka pod Księżycem)
Jak pomóc osobom niewidomym zobaczyć obraz albo film? Właśnie do tego służy audiodeskrypcja
Jak pomóc osobom niewidomym "zobaczyć" obraz albo film? Właśnie do tego służy audiodeskrypcja Foto: Glow Image/ East News

Audiodeskrypcja to technika, która dzięki dodatkowym opisom słownym pozwala osobom niewidomym poznawać dzieła sztuki plastycznej, teatralnej, scenicznej i filmowej. - To opisywanie obrazu osobom niewidomym. Chodzi nie tylko o treść wizualną, ale też o walory artystyczne dzieła - tłumaczyła Barbara Szymańska z Fundacji Audiodeskrypcja.

Impulsem do powstania tej organizacji było osobiste doświadczenie gości Trójki. - Zarówno Barbara jak i ja doświadczyliśmy tego, że wraz z utratą wzroku utraciliśmy dostęp do sztuki. Przykładem może być kino. Chodziłem na filmy, ale słuchając tylko dialogów i muzyki, nie byłem w stanie wychwycić całego sensu, bo niektóre rzeczy działy się tylko w obrazie - opowiadał Tomasz Strzymiński.

Tymczasem podczas audiodeskrypcji opisywane są ważne, znaczące informacje wizualne takie jak: język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy. Zwięzłe, obiektywne opisy scen pozwalają osobie niewidomej podążać za wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć, co dzieje się na scenie, ekranie, obrazie.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której mówiliśmy więcej o tym, jak w praktyce wygląda audiodeskrypcja, gdzie można znaleźć materiały z audiodeskrypcją i w jakich dziedzinach sztuki jest ona wykorzystywana. Można też usłyszeć, jak brzmi audiodeskrypcja.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Barbara Szymańska, Tomasz Strzymiński (Fundacja Audiodeskrypcja)
Data emisji: 11.08.2016
Godzina emisji: 00.05

ei/mp

Czytaj także

Tandem, czyli niewidomi w podróży

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 11:41
Wszystko zaczęło się dokładnie 3 lata temu w lipcu, podczas pierwszego rajdu osób niewidomych na tandemach wzdłuż Wisły...
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podaj dalej" - pomoc zaczyna się od marzeń

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 19:10
Już od 12 lat konińska Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka "Podaj dalej" pomaga osobom niepełnosprawnym zmieniać ich życie na lepsze.
rozwiń zwiń