Kaszuby Kaszuby

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 02:00
Kaszuby doczekały się epickiej opowieści. Był co prawda już film o budowie Gdyni, niemal wszystkie książki Pawła Huelle zawierają kaszubskie wątki, nie brakuje ich tez w prozie Stefana Chwina. Każdy pisarz tworzący w Gdańsku w jakimś stopniu dotyka/dotykał tego, co kaszubskie, nie wyłączając Guntera Grassa, ale…
Audio
  • Co niezwykłego można znaleźć na Kaszubach? (Trójka pod Księżycem)
Kadr z filmu Kamerdyner
Kadr z filmu "Kamerdyner"Foto: Rafaé Piajanski

.

Na Gali otwarcia 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych został pokazany film pod tytułem "Kamerdyner", panorama historyczna, z barwna fabuła, opowiadająca o "miłości, wojnie, zbrodni" na północno-wschodnich Kaszubach w latach 1900-1945. Filip Bajon trzy lata pracował nad tym filmem wg scenariusza Mirosława Piepki, Michała S. Pruskiego i Marka Klata. Równolegle z filmem ukazała się książka, jej współautorami są scenarzyści oraz Paweł Paliński. Niebawem tez ukaże się płyta z muzyką do tego filmu autorstwa Antoniego Komasy-Łazarkiewicza. 

Dlaczego historia Kaszubów należała jednak do tej pory do zapomnianych? O to m.in. pytamy w festiwalowym wydaniu "Trójki pod Księżycem". Zaprosiliśmy autorów scenariusza filmu. Zaproszenie przyjął pan Marek Klat. Telefonicznie łączymy się z historykiem, profesorem Józefem Borzyszkowskim z Uniwersytetu Gdańskiego, twórcą i prezesem Instytutu Kaszubskiego. Zgodził się także towarzyszyć nam dyrektor festiwalu Leszek Kopeć. 

Rozmawiamy zatem o tej niezwykłej urody krainie, o języku kaszubskim, o jej tajemnicach i problemach, mających swoje korzenie w owej skomplikowanej historii, która dzięki filmowi Filipa Bajona ma szanse nareszcie zaistnieć u nas, co szczególnie ważne w roku, w którym obchodzimy 100-lecie niepodległości. Głównym bohaterem "Kamerdynera" jest nie tytułowy Kaszuba Mateusz Kroll, lecz Bazyli Miotke, mający sporo cech "króla Kaszubów" Antoniego Abrahama, którego w filmie zagrał Janusz Gajos. To, dzięki tej postaci z przejęciem uświadamiamy sobie, że Kaszubi to… Polacy. Takie oczywiste… Czyżby? 


Marianna Zydek i Sebastian Fabijański w filmie "Kamerdyner", fot. Rafał Pijański Marianna Zydek i Sebastian Fabijański w filmie "Kamerdyner", fot. Rafał Pijański

Zapraszamy do słuchania, TPK z Teatru Muzycznego w Gdyni, po półmetku 43 FPFF.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz

Data emisji: 21.09.2018
Godzina emisji: 0.05

Czytaj także

Warszawa – Sopot – Poznań

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 07:55
"Pamiętajmy o Osieckiej" – konkurs wokalny na interpretacje piosenek Agnieszki Osieckiej podzielony jest na etapy. Pierwszy i trzeci jest warszawski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jowita Budnik o swojej nietypowej drodze do zawodu

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 02:00
Gościem "Trójki pod Księżycem" była aktorka Jowita Budnik – laureatka Orła i wielu innych prestiżowych nagród filmowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rezydencja i maraton non-fiction

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2018 02:00
Teatr non-fiction powstaje na pograniczu dziennikarsko-teatralnym. Punktem wyjścia scenariusza spektaklu w teatrze, zwanym też dokumentalnym, są: reportaż, dokument i inne formy dziennikarskie.
rozwiń zwiń