X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kaszuby Kaszuby

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 02:00
Kaszuby doczekały się epickiej opowieści. Był co prawda już film o budowie Gdyni, niemal wszystkie książki Pawła Huelle zawierają kaszubskie wątki, nie brakuje ich tez w prozie Stefana Chwina. Każdy pisarz tworzący w Gdańsku w jakimś stopniu dotyka/dotykał tego, co kaszubskie, nie wyłączając Guntera Grassa, ale…
Audio
  • Co niezwykłego można znaleźć na Kaszubach? (Trójka pod Księżycem)
Kadr z filmu Kamerdyner
Kadr z filmu "Kamerdyner"Foto: Rafaé Piajanski

.

Na Gali otwarcia 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych został pokazany film pod tytułem "Kamerdyner", panorama historyczna, z barwna fabuła, opowiadająca o "miłości, wojnie, zbrodni" na północno-wschodnich Kaszubach w latach 1900-1945. Filip Bajon trzy lata pracował nad tym filmem wg scenariusza Mirosława Piepki, Michała S. Pruskiego i Marka Klata. Równolegle z filmem ukazała się książka, jej współautorami są scenarzyści oraz Paweł Paliński. Niebawem tez ukaże się płyta z muzyką do tego filmu autorstwa Antoniego Komasy-Łazarkiewicza. 

Dlaczego historia Kaszubów należała jednak do tej pory do zapomnianych? O to m.in. pytamy w festiwalowym wydaniu "Trójki pod Księżycem". Zaprosiliśmy autorów scenariusza filmu. Zaproszenie przyjął pan Marek Klat. Telefonicznie łączymy się z historykiem, profesorem Józefem Borzyszkowskim z Uniwersytetu Gdańskiego, twórcą i prezesem Instytutu Kaszubskiego. Zgodził się także towarzyszyć nam dyrektor festiwalu Leszek Kopeć. 

Rozmawiamy zatem o tej niezwykłej urody krainie, o języku kaszubskim, o jej tajemnicach i problemach, mających swoje korzenie w owej skomplikowanej historii, która dzięki filmowi Filipa Bajona ma szanse nareszcie zaistnieć u nas, co szczególnie ważne w roku, w którym obchodzimy 100-lecie niepodległości. Głównym bohaterem "Kamerdynera" jest nie tytułowy Kaszuba Mateusz Kroll, lecz Bazyli Miotke, mający sporo cech "króla Kaszubów" Antoniego Abrahama, którego w filmie zagrał Janusz Gajos. To, dzięki tej postaci z przejęciem uświadamiamy sobie, że Kaszubi to… Polacy. Takie oczywiste… Czyżby? 


Marianna Zydek i Sebastian Fabijański w filmie "Kamerdyner", fot. Rafał Pijański Marianna Zydek i Sebastian Fabijański w filmie "Kamerdyner", fot. Rafał Pijański

Zapraszamy do słuchania, TPK z Teatru Muzycznego w Gdyni, po półmetku 43 FPFF.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz

Data emisji: 21.09.2018
Godzina emisji: 0.05

Czytaj także

Warszawa – Sopot – Poznań

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 07:55
"Pamiętajmy o Osieckiej" – konkurs wokalny na interpretacje piosenek Agnieszki Osieckiej podzielony jest na etapy. Pierwszy i trzeci jest warszawski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jowita Budnik o swojej nietypowej drodze do zawodu

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 02:00
Gościem "Trójki pod Księżycem" była aktorka Jowita Budnik – laureatka Orła i wielu innych prestiżowych nagród filmowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rezydencja i maraton non-fiction

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2018 02:00
Teatr non-fiction powstaje na pograniczu dziennikarsko-teatralnym. Punktem wyjścia scenariusza spektaklu w teatrze, zwanym też dokumentalnym, są: reportaż, dokument i inne formy dziennikarskie.
rozwiń zwiń