"Boska" i premiery końca roku

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 10:00
11. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia rozpoczyna się w Krakowie 8 grudnia. W tym mniej więcej czasie – czyli przez najbliższe dwa tygodnie, najsłynniejsi polscy reżyserzy dadzą premiery w różnych polskich teatrach.
Audio
  • "Boska" i premiery końca roku (Trójka pod księżycem)
11. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia 2018
11. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia 2018Foto: mat. promocyjne

Nie mogło być inaczej: to wydanie TPK było "do bólu" teatralne!


"Król Roger" Karola Szymanowskiego na deskach Opery Narodowej "Król Roger" Karola Szymanowskiego na deskach Opery Narodowej

Wątek "Boski" przewijał się więc pomiędzy krótkimi prezentacjami wspomnianych premier. "Głosem" Festiwalu zgodziło się zostać dwóch jego selekcjonerów – krytycy Tomasz Domagała i Jacek Wakar. Przypomnimy, że program "Boskiej Komedii" tworzą "dantejskie": Inferno, Purgatorio i Paradiso. Co oznacza znalezienie się w danej części teatralnych "zaświatów"? A hasło tegorocznego święta teatru w Krakowie głosi… "Dziwny jest ten świat". Tych kilku zdań pokazuje, ileż, przy okazji skojarzeń, gry słów i metafor. O Sztuce wszak rozmawialiśmy.

Zaprosiliśmy także do TPK Piotra Gruszczyńskiego – dramaturga Nowego Teatru w Warszawie, ale też dramaturga jednej z premier końca tego roku czyli "Króla Rogera" Szymanowskiego/ Iwaszkiewicza w reżyserii Mariusza Trelińskiego w Operze Narodowej w Warszawie. Nowy Teatr będzie z kolei także gościł na "Boskiej Komedii", pokazując najnowszy spektakl Krzysztofa Warlikowskiego, pod tytułem "Wyjeżdżamy" (sztuka Hanocha Levina).


"Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-wschodniej" Teatr Syrena "Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-wschodniej" Teatr Syrena

Inne premiery, które wspominaliśmy, to: "Rok z życia codziennego w Europie Środkowo – Wschodniej" Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego w Narodowym Starym Teatrze (premiera – dziś! – 30 listopada), "Cząstki kobiety" w TR Warszawa – spektakl co prawda węgierskiego reżysera – Kornela Mundruczo - ale oczywiście nie mogliśmy go pominąć. TR Warszawa będzie również na "Boskiej Komedii". Paweł Miśkiewicz pokaże w Teatrze Narodowym "Burzę" (wg?) Szekspira (zawita  z innym swoim przedstawieniem na Festiwalu) a Maja Kleczewska – w Teatrze Powszechnym w Warszawie pracuje nad "Bachantkami" (na "Boskiej" zaprezentuje "Pod presją"). Grzegorz Bral pokazał już premierę "Anty-gone" – koprodukcję Teatru Pieśni Kozła i… Teatru Polskiego we Wrocławiu. Skoro wspominaliśmy Teatr Polski, to wypadało zatelefonować do jego ex kierownika literackiego – Piotra Rudzkiego, gdyż w Teatrze Polskim należy spodziewać się poważnych zmian.


"Anty-gone" Teatr Pieśń Kozła "Anty-gone" Teatr Pieśń Kozła

I taki to koniec roku 2018 zapowiada się w polskim teatrze, a, jak zakończy się już, porozmawiamy o nim w kolejnym wydaniu TPK – 27/28 grudnia, próbując tradycyjnie podsumować go i mając za sobą prawdziwe lato stulecia.

 Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 30.11.2018
Godzina emisji: 0.06

Czytaj także

Opera wraca do Trójki

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 07:30
30 września Opera Bałtycka w Gdańsku rozpoczęła nowy sezon pod nową dyrekcją. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy sezon w poznańskich teatrach

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 02:00
"Czy to bajka, czy nie bajka?"... "Wśród takich pól przed laty"… Można powiedzieć, że dwa poznańskie teatry na początku sezonu 2018/2019 w ten sposób ze sobą dialogują.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XIX Interpretacje – festiwal młodych reżyserów

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 04:00
Co może oznaczać i co oznacza kategoria młodości w dziedzinie reżyserii? Na to pytanie próbowaliśmy odpowiedzieć w tym wydaniu TPK, transmitowanym po raz pierwszy od kilkunastu lat z Katowic.
rozwiń zwiń