Jeszcze w zielone gramy

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 02:00
Daria Zawiałow zaśpiewała "Jeszcze w zielone gramy" Wojciecha Młynarskiego podczas zeszłorocznego Festiwalu "Trójka Górom" i z nadzieją na powrót do Szklarskiej Poręby wyjeżdżaliśmy spod Szrenicy.
Audio
  • Przed festiwalem "Trójka Górom" (Trójka pod Księżycem)
Jeszcze w zielone gramy
Foto: mat. promocyjne

Symboliczna – magiczna zieleń, jak przekonujemy się, po raz kolejny zadziałała. Wracamy na festiwal. Od 13 do 16 lutego postaramy się nie zawieść jego organizatorów i gospodarzy. Bez względu na pogodę, górom białym, szarym czy zielonym zagramy, zaśpiewamy, opowiemy ciekawe historie oraz posłuchamy ich historii. My, czyli dziennikarze Trójki, i nade wszystko zaproszeni przez Szklarską Porębę i przez nas goście.

Trójka Górom 2020 Trójka Górom 2020

Zimową stolicą Trójki Szklarska Poręba została 22 lata temu. 21 lat ma Skwer Radiowej Trójki. Od 2001 roku najstarszy Trójkowy wielbiciel gór – Henryk Sytner – jest honorowym obywatelem miasta. Sam festiwal odbywa się po raz szósty.

W świecie dominowanym przez złe wiadomości, wiadomość dobra ma niewielkie szanse, a jednak fakt, że ktoś na nas czeka, że podejmuje spory wysiłek, by nas ugościć, że i my odpowiadamy na gest gościnności swoim zaangażowaniem oraz… radością, trudno przecenić. Projekt, który rodził się pod koniec XX wieku, stworzenia w niewielkim mieście na polsko-czeskiej granicy, w wysokich górach, stolicy – w końcu tylko – radia, był nietypowy, szalony i w sumie… zabawny. Pozostaje cieszyć się i gratulować Szklarskiej Porębie, że było ją na to stać. Swoją rolę odegrała tu Trójka i możemy być trochę dumni, że współtworzyliśmy jej markę, czerpiąc z tradycji, kreując swoisty idiom, realizując misję z pasją. 1 kwietnia ukończymy 58 lat, a to już wiek dojrzały. Dojrzałość to kapitał, ale i zobowiązanie. 

Ludmiła Riabkowa, Maciej Wokan, Mirosław Turek i Daniel Koszela (fot. Arkadiusz Lipin) Ludmiła Riabkowa, Maciej Wokan, Mirosław Turek i Daniel Koszela (fot. Arkadiusz Lipin)

Przed rokiem po raz pierwszy zorganizowaliśmy spotkanie otwierające festiwal – w jego pierwszą noc, czyli w "Trójce pod Księżycem". W tym roku postanowiliśmy spotkać się ponownie, ale na tydzień przed rozpoczęciem festiwalu. I tak, jak poprzednio, zaprosiliśmy do studia w Radiu Wrocław reprezentację gospodarzy oraz – do studia przy Myśliwieckiej 3/5/7 reprezentację gości, czyli ludzi Trójki. 

Ze Szklarskiej Poręby tym razem zaproszenie na nasze spotkanie przyjęli: Arkadiusz Lipin z Referatu Promocji Miasta, a także artyści – malarka Ludmiła Riabkowa, rzeźbiarz Maciej Wokan, artysta szkła Mirosław Turek i fotograf Daniel Koszela. Z grona ludzi Trójki w studiu stawili się: Elżbieta WalendzikMichał OlszańskiTomasz ŻądaPiotr Stelmach, na krótko dołączył do nas nasz od około trzydziestu lat kolega, teraz dyrektor – Tomasz Kowalczewski.

Piotr Stelmach, Michał Olszański i Tomasz Kowalczewski (fot. W. Dorosz/PR) Piotr Stelmach, Michał Olszański i Tomasz Kowalczewski (fot. W. Dorosz/PR)

Dziękujemy artystom ze Szklarskiej Poręby szczególnie, gdyż o jej atrakcyjności nie decyduje jedynie oszałamiający krajobraz Kotliny Jeleniogórskiej i otaczających ją gór i związane z nim sport oraz turystyka. Kraina, do której wyruszamy, inspiruje artystów, a o historii miasta, jego architekturze i walorach specyficznego klimatu można bez końca opowiadać. W świecie dominowanym przez mroczne opowieści, opowieść energetyzująca musi mieć szanse! I stąd: "Jeszcze w zielone gramy…"

Jedziemy do Szklarskiej Poręby z życzeniami z okazji jubileuszu, otrzymania przez nią praw miejskich!

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 07.02.2019
Godzina emisji: 0.04

Czytaj także

Mondo Cane oraz Inne Światy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 02:12
W pierwszym 2020 wydaniu TPK (nie licząc naturalnie tej prowadzonej przez Darka Bugalskiego), na początku wszak drugiej połowy sezonu, spotykamy się, jak w latach poprzednich z jednym z polskich teatrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy znam swoje drugie ja?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 02:00
Alter ego, drugie ja, to: prawdziwy przyjaciel, bratnia (i siostrzana) dusza oraz wyimaginowany przyjaciel (z dzieciństwa – pamiętają Państwo?).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Spoglądając z granicy cienia w mrok". Wspomnienie Lecha Raczaka

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 02:00
Tymi słowami kończył swój felieton (teatralny.pl) Lech Raczak, żegnając twórcę Akademii Ruchu Wojciecha Krukowskiego 18 stycznia 2014 roku. Akapit zamykający ten tekst zaczynał się od słów: "W sobotę 18 stycznia dopadł mnie SMS z wiadomością o…". W sześć lat później niejeden podobnie formułowany SMS prawdopodobnie krążył wśród zaskoczonych nagłym odejściem Lecha Raczaka jego przyjaciół.
rozwiń zwiń