Pamiętajmy o Osieckiej

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 02:00
Wspominając przed tygodniem o tej porze Wojciecha Młynarskiego, wiedzieliśmy, że i w biografii Agnieszki Osieckiej jest "marcowa data". Poetka (choć tworzyła poza poezją także różnego rodzaju prozę) odeszła 7 marca 1997 roku.
Audio
  • Wspomnienie Agnieszki Osieckiej (Trójka pod Księżycem)
Agnieszka Osiecka w swoim mieszkaniu na Saskiej Kępie
Agnieszka Osiecka w swoim mieszkaniu na Saskiej KępieFoto: PAP/Erazm Ciołek

"Osiecka. Tego o mnie nie wiecie" Beaty Biały "Osiecka. Tego o mnie nie wiecie" Beaty Biały

Tak składa się, że niedawno ukazała się nowa książka o Osieckiej – Beaty Biały "Osiecka. Tego o mnie nie wiecie".
Te dwie okoliczności i fakt istnienia Muzycznego Studia PR im. Agnieszki Osieckiej w Trójce oraz Teatru Atelier jej imienia (z którym łączy nas wieloletnia znajomość), sprawiły, że postanowiliśmy Agnieszkę Osiecką uczynić bohaterką pierwszego kwietniowego wydania TPK w tym roku.

Beata Biały, pozbawiona z powodów oczywistych możliwości promowania własnej książki, zaprezentowała ją "zdalnie" tej właśnie nocy z 2 na 3 kwietnia. 27 rozmówców, do takiej liczby doszła, przystępując do pisania książki. Wśród nich są Agnieszki Osieckiej przyjaciele, znane postaci, ale też i takie, które nie wypowiadały się dotąd na jej temat. A Agnieszka Osiecka jest jedną z najlepiej opisanych bohaterek licznych książek, publikacji; opowiedzianych także przez nią samą. Jej twórczość jest bowiem nacechowana jej autobiografią. 

Przypominamy sobie przy okazji Agnieszki trasy, bo była typem wędrowca, duszą towarzystwa, kobietą o temperamencie dziewczynki.

Kilka piosenek z jej przebogatego śpiewnika naturalnie odtworzyliśmy.

W finale opowieści dotarliśmy do ostatniego jej przystanku, jej "siódmego nieba", czyli do Sopotu, i do festiwalu, który po jej śmierci był każdego roku organizowany. Był, bo…

W części powtórkowej TPK przypomnieliśmy ubiegłoroczne wydanie MBK, realizowane podczas finału sopockiego "Pamiętajmy o Osieckiej" w Teatrze Atelier. Gośćmi tamtego wydania byli: Magda Umer i Magda Smlara, Jerzy Satanowski i Andre Hubner-Ochodlo oraz Piotr Kruszczyński – dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu, który to teatr stał się organizatorem "Pamiętajmy o Osieckiej". Wspomnimy ostatnie trójkowe spotkanie z Agnieszką Osiecką, która wyznawała filozofię dystansu do życia, niezależnie od okoliczności, co dzisiaj może przydać się nam.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 3.04.2020
Godzina emisji: 0.04

Czytaj także

Pamiętajmy o Osieckiej

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 22:00
"Pamiętajmy o Osieckiej" to hasło, które powtarzamy od lat, patronując Konkursowi na Interpretację Piosenek Agnieszki Osieckiej, a zarazem cyklowi koncertów, wydłużającej się trasie finalistów konkursu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W radiu i na scenie

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 22:00
W radiu co prawda też jest teatr. Nasz nazywa się Sceną Teatralną Trójki, ale opowiadamy o dwóch teatrach, o tym, co w sztuce radiowej i co na scenie, zwanej teatrem "żywego planu".
rozwiń zwiń