Nie będziemy już razem przebywać tego szlaku

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 02:05
"Trudno w to uwierzyć, że nie będziemy już razem przebywać tego szlaku" – powiedział Jerzy Satanowski, poproszony o wspomnienie obecności Piotra Machalicy w Teatrze Atelier w Sopocie.
Barbara Marcinik, Piotr Machalica i Przemysław Bluszcz (czerwiec 2020)
Barbara Marcinik, Piotr Machalica i Przemysław Bluszcz (czerwiec 2020)Foto: Kuba Sadowski

machalicakoncert1200_BW.jpg
Piotr Machalica o miłości i przemijaniu

Teatr Atelier w Sopocie, obok Teatru im. Adama Mickiewicza oraz Och-Teatru w Warszawie, był tą sceną, z którą związany był Piotr Machalica od lat do końca.

Połaczyliśmy się tej nocy z Jerzym Satanowskim, który opowiedział o aktywności muzycznej aktora, pamiętamy, że nie porzucił teatru dramatycznego na rzecz piosenki, choć ta ostatnio sprawiała mu największą przyjemność.


Posłuchaj
114:15 2020_12_18 00_05_12_PR3_Trojka_Pod_Ksiezycem.mp3 Wspomnienie o Piotrze Machalicy (Trójka Pod Księżycem)

 

Od 2006 roku był dyrektorem artystycznym Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. O tym ważnym etapie jego zawodowego życia rozmawialiśmy z dyrektorem częstochowskiego teatru  Robertem Dorosławskim.

Piotr Machalica więc  w miejscach, o których zapominamy, w rozmowach, tekstach o nim, a najważniejszych, skoro ostatnich.

Zapominamy może też o tym, że należał do naszych ulubionych lektorów prozy w Trójce. Czytał, zaproszony przez nas, między innymi, opowiadania noblisty Kazuo Ishiguro, a prawdziwe mistrzostwo zaprezentował podczas lektury "Solaris" Lema oraz korespondencji Mrożek-Tyrmand.

W obu lekturach miał oczywiście świetnych partnerów; przy okazji "Solaris" wystąpił we wszystkich rolach męskich obok Elizy Rycembel (Harey) oraz Arkadiusza Jakubika (Kris Kelvin). Posłuchamy raz jeszcze Piotra w roli Snauta.


trójka mikrofony studio 1200.jpg
"Mrożku, kochanie…"

Jedną z ostatnich Piotra ról była rola Sławomira Mrożka, korespondującego z Leopoldem Tyrmandem; tu towarzyszył mu inny nasz ulubiony aktor - Przemysław Bluszcz. I przypomnimy jeden z przejmujących listów Mrożka do Tyrmanda.
To zarazem wielki monolog aktora. "W emigracyjnym labiryncie", lektura tej korespondencji wiosną tego roku, jak się okazało, była naszym z Piotrem Machalicą pożegnaniem.

Posłuchamy piosenek, ballad, wykonywanych z takim zaangażowaniem przez Piotra Machalicę. Mówi się, ze miał poczucie humoru i bawił anegdotami. My zauważyliśmy, że od lat gasiła je melancholia. Czy przeczuwał, że opuści szlak, na którym przyszło nam się spotykać?

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzą: Baszka MarcinikPiotr Majewski 
Data audycji: 18.12.2020 
Godzina audycji: 00.05

(tekst: Barbara Marcinik)

Czytaj także

"Listy do niezaproszonych" na STT

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 11:00
Po roku powracamy do finału konkursu Trójki i ZAiKS-u "Nasłuchiwanie. Gościnność". Jedną z nagród dla pięciorga laureatów była realizacja sztuki w Teatrze Polskiego Radia i prezentacja na Scenie Teatralnej Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł aktor Piotr Machalica. Miał 65 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 07:50
Nie żyje Piotr Machalica – aktor filmowy i teatralny oraz autor piosenki aktorskiej. Artysta kilka dni temu trafił do szpitala. O jego śmierci poinformowała w mediach społecznościowych Krystyna Janda. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serial "Osiecka" przed premierą. W Trójce piosenki, wspomnienia, rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 13:00
Jest nazywana "Pierwszą damą polskiej piosenki". Nie bez powodu: spod jej pióra wyszło ponad dwa tysiące piosenek, z których spora część stała się przebojami śpiewanymi przez cała Polskę. Historii jej życia – niezwykłej, zagmatwanej i burzliwej – poświęcony jest serial "Osiecka", który zadebiutuje na antenie TVP1 już 25 grudnia. A Trójka jest jego patronem.
rozwiń zwiń