Nagrody "Teatru" w "Trójce pod Księżycem"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 02:00
Miesięcznik "Teatr" przyznaje swoje nagrody od 1976 roku. Początkowo – po tragicznej śmierci Konrada Swinarskiego – redaktorzy wyróżniali reżyserów. W 1984 roku do laureatów Nagrody imienia Konrada Swinarskiego dołączyli najlepsi aktorzy, honorowani Nagrodą imienia Aleksandra Zelwerowicza. Kilkanaście lat temu ustanowiono także Nagrodę Specjalną miesięcznika.
Laureaci Nagród Teatru
Laureaci Nagród "Teatru"Foto: Barbara Marcinik

8 listopada w Instytucie Teatralnym w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Nagród "Teatru" za dwa sezony: 2019/2020 i 2020/2021. Poprzedniej jesieni Gala Nagród "Teatru" nie mogła była się odbyć z powodów oczywistych.

W tym wydaniu "TPK" zdaliśmy relację z poniedziałkowej uroczystości. W kameralnym gronie redaktorzy miesięcznika spotkali się z laureatami oraz z niewielką publicznością, by świętować dokonania wyróżnionych twórców.


Posłuchaj
113:40 2021_11_12 00_05_50_PR3_Trojka_Pod_Ksiezycem.mp3 Z kulturalną wizytą na uroczystości rozdania nagród miesięcznika "Teatr" (Trójka Pod Księżycem)

 

Za sezon 2019/20 nagrodzeni zostali: Mariusz Treliński (najlepszy reżyser) oraz Eliza Borowska i Jacek Braciak (najlepsi aktorzy). Nagrodę Specjalną otrzymała profesor Anna Kuligowska-Korzeniowska.


Luc Perceval Luc Perceval

W sezonie 2020/21 najlepszymi zdaniem redaktorów "Teatru" okazali się: reżyser flamandzki – Luk Perceval (za realizację "3Sióstr" wg Czechowa w koprodukcji TR Warszawa i Narodowego Starego Teatru w Krakowie) oraz aktorzy – Danuta Stenka (za rolę Charlotty w "Sonacie Jesiennej" wg Bergmana w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Narodowym w Warszawie), Marcin Czarnik (za dwie role: postaci w "Długu" Jana Klaty w Teatrze Nowym Proxima w Krakowie i Newtona w musicalu tego reżysera "Lazarus" w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu). Nagrodą Specjalną uhonorowany został dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy – Jacek Głomb.


Jacek Głomb Jacek Głomb

Werdykty jurorów przedstawiliśmy w pewnym skrócie. W pełni opublikowano je w kolejnych numerach miesięcznika "Teatr"; są także dostępne w sieci. W tym wydaniu "TPK" spotkaliśmy się także tylko z wybranymi twórcami, bo też nie każdy laureat ma czas i możliwość wziąć udział w naszych "północnych" rozmowach, a nie należą one do najkrótszych.

Nie wszyscy laureaci przybyli również do Instytutu Teatralnego w poniedziałek 8 listopada. Skupiliśmy się na sezonie 2020/21.

Z przyjemnością więc podjęliśmy w tym wydaniu aktora, któremu sekundujemy od lat – Marcina Czarnika – oraz reżysera, dyrektora legnickiego teatru – Jacka Głomba, który, choć "w trasie" swojego spektaklu pod tytułem "Orkiestra", odebrał osobiście Nagrodę i odwiedził nas przy Myśliwieckiej. Jacek Głomb wystąpił w tych okolicznościach w roli "gościa specjalnego" wydania. Liczy się bowiem gotowość na dłuższe spotkanie i pamięć o wspólnej, odbywanej od lat drodze – twórcy teatralnego oraz obserwatora życia teatralnego.


Marcin Czarnik Marcin Czarnik

Podczas samej uroczystości mieliśmy okazję porozmawiać z redaktorem odpowiedzialnym za miesięcznik "Teatr" – profesorem Jackiem Kopcińskim – oraz z dyrektorem Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu – Konradem Imielą. I tu – liczyła się także obecność dyrektora teatru, z którego spektaklu artysta został nagrodzony. Czas nie należy do najłatwiejszych, gotowość na uczestniczenie, mimo wszystko, w wydarzeniu ważnym w życiu teatralnym, zasługuje na uwagę i szczególny szacunek. A nasze możliwości mają też granice.


prof. Jacek Kopciński prof. Jacek Kopciński

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 12.11.2021
Godzina emisji: 0.05

(Tekst: Barbara Marcinik)


Czytaj także

Warszawa – Baranów Sandomierski – Dąbie – Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 02:00
Opowiedzieliśmy o dwóch niewielkich miastach i o tym, co mają wspólnego z miastami wielkimi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mondo cane w "Trójce pod Księżycem"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 02:00
W "pieskim świecie" – szczęśliwie – istnieje świat "psi" (jak słusznie ktoś zauważył, to znaczy co innego). Pies w polskiej frazeologii co prawda nie prezentuje się najlepiej, ale już w sztuce – jak okazuje się – godnie jest reprezentowany. Poświęcił temu tematowi sporą wystawę w sopockiej Państwowej Galerii Sztuki krytyk i historyk – Bogusław Deptuła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato w Nohant, jesień na Bemowie. Kinga Dębska i Tomasz Karolak w TPK

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 02:00
Listopad 2021 w tym wydaniu "Trójki pod Księżycem" rozpoczynamy energetycznie, a to za sprawą naszych gości. Jest ich tylko dwoje, ale ich pozytywną energią można by obdzielić uczestników sporego zgromadzenia.
rozwiń zwiń