X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Poważny-niepoważny Jerzy Pilch ma 60 lat!

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2012 15:29
"Ktokolwiek nazwie mnie poważnym człowiekiem, natychmiast strzelę go w - bardzo panie przepraszam - mordę. Tyle, żadnego tra la la, nawet z okazji urodzin, koniec" - napisał Jerzy Pilch w swoim "Dzienniku".
Audio
  • 60. urodziny Jerzego Pilcha - "Trójka pod Księżycem" 10 sierpnia 2012
Jerzy Pilch
Jerzy PilchFoto: materiały wydawcy/Wielka Litera

Reżyser teatralny Piotr Cieplak uważa, że tylko poważny człowiek może twierdzić, że jest niepoważny i się przy tym upierać. - Jeżeli mamy jednak z okazji tej poważnej rocznicy coś ujawnić, to powiedzmy o tym: Jurek się chowa i asekuruje - większość rzeczy, które mówi poważnie są wzięte w cudzysłów. Wiem, że gdyby zdjął ten cudzysłów, to będzie mocne - uważa gość Baszki Marcinik Paweł Szwed z Wydawnictwa Wielka Litera, w którym ukazał "Dziennik".

Jak podkreśla wydawca regularnie czytał fragmenty dziennika, które ukazywały się w prasie. Nie był jednak przekonany, że pojedyncze felietony złożą się na dobrą mocną książkę. Zapiski okazały się ze sobą spójne i efekt końcowy zachwycił Pawła Szweda.

Najnowsza książka Jerzego Pilcha jest dowodem na jego znakomity poziom literacki. - "Dziennik" jest świetną książką, potwierdzającą absolutne panowanie nad tym co się zamierza powiedzieć - ocenia krytyk literacki Marian Stala. - Tonacja dziennika jest bardzo ciemna. Jednym z zasadniczych problemów czy tematów jest choroba narratora, który jest ewidentnie tożsamy z Pilchem, aczkolwiek jak zwykle trochę wystylizowany - dodaje w "Trójce pod Księżycem".

– Dzisiaj Pilch kojarzy nam się z autorem dzienników, poważnym pisarzem, który nie skandalizuje. Trzeba jednak pamiętać, że jest kontynuacją tego fantastycznego nurtu w literaturze polskiej, który rozpoczął Marek Hłasko. Myślę tu o samej sylwetce, image pisarza, który jest krnąbrny i ciągnie się za nim peleton pięknych dziewczyn. No i alkohol jest tutaj ważnym motorem napędowym. Dzisiaj wszystko wygląda inaczej – mówi Andrzej Dudziński, artysta od lat współpracujący z Jerzym Pilchem.

Teatr jest, być może, najmniej charakterystyczną dla Jerzego Pilcha dziedziną działalności. Mimo to kilka jego utworów zostało przeniesionych na deski teatru, w tym "Narty Ojca Świętego”, które wyreżyserował Piotr Cieplak. – Jedno zdanie, które powiedział jeszcze przed moją lekturą tego tekstu, przesądziło, że zdecydowałem się go reżyserować. Powiedział: Gdyby papież był Albańczykiem to ciekaw byłby, co ci Albańczycy o tym papieżu, tak po domach, myślą – wspomina pierwsze spotkanie z Jerzym Pilchem.

Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji o krakowianinie urodzonym w Wiśle, którą w ramach audycji "Trójka pod Księżycem" poprowadziłą Baszka Marcinik.

Czytaj także

Rodzinne historie w "Z najwyższej półki"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2012 17:00
W dzisiejszym wydaniu audycji opowiemy – między innymi – o nowych książkach Katarzyny Surmiak-Domańskiej, Ludwiki Włodek, Ewy Winnickiej i Cezarego Łazarewicza, Kazimierza Orłosia i Jerzego Pilcha!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyjemność słuchania Pilcha

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2012 12:00
Odważne, zadziorne, osobiste, ale i z dystansem. Dziennikowe zapiski błyskotliwego prozaika czyta Adam Ferency.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smarzowski adaptuje Pilcha. Więckiewicz w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 09:18
Reżyser "Wesela", "Domu złego" i "Róży' wziął tym razem na warsztat powieść Jerzego Pilcha "Pod Mocnym Aniołem".
rozwiń zwiń