Przepiękna opowieść o miejscach, w które większość z nas nigdy nie dotrze

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 09:37
W audycji "Trójkowy znak jakości" polecamy "Atlas wysp odległych" Judith Schalansky, książkę, która jest niezwykłym połączeniem literatury i kartografii.
Audio
  • "Atlas wysp odległych" Judith Schalansky (Trójkowy znak jakości)
Przepiękna opowieść o miejscach, w które większość z nas nigdy nie dotrze
Foto: cherilyn/sxc.hu/cc

Wyd.
Wyd. Dwie Siostry

Jak podkreśla redaktor Michał Nogaś, "Atlas wysp odległych" to jedna z najpiękniej wydanych pozycji, jakie miał w ręku w ostatnich latach. Nie dziwi, że lektura w 2009 roku została okrzyknięta "Najpiękniejszą Niemiecką Książką Roku".

Jej autorka, urodzona w NDR Judith Schalansky, jest nie tylko pisarką, ale także projektantką książek. Studiowała historię sztuki i projektowanie komunikacji wizualnej. Zajmuje się także wzornictwem i topografią. Publikacje, które wychodzą spod ręki 34-latki, to prawdziwe dzieła sztuki. Świadczy o tym choćby liczba nagród i tytułów, które Schalansky uzyskała.

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>
We wstępie do "Atlasu" autorka wspomina, że wyspami zainteresowała się jeszcze w czasie studiów. Jej wykładowczyni topografii pokazała jej swoje piękne zbiory dawnych rycin. Z jednego z tomów wypadła mała karteczka. Narysowana na niej była wyspa, która nie zmieściła się na mapie. Zaintrygowało to studentkę, która zaczęła się zastanawiać "czy czasem nie jest tak, że wyspy są małymi kontynentami, a kontynenty jedynie bardzo dużymi wyspami?".
Efektem tych rozważań jest "Atlas wysp odległych". To opowieść o 50 wyspach rozsianych na pięciu oceanach, na których (jak dowiadujemy się z podtytułu) Schalansky "nigdy nie była i nigdy nie będzie". Całostronicowym mapom towarzyszą opisy, z których możemy się dowiedzieć kilku faktów i ciekawych rzeczy o opisywanych miejscach.
- To przepiękna opowieść o wyspach, na które większość z nas nigdy nie dotrze. Być może nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że takie miejsca istnieją - ocenia Nogaś. Problem z umiejscowieniem na mapie wymienionych w książce wysp miał redaktor Wojciech Mann...

Wyd.
Wyd. Dwie Siostry

 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Zapraszamy też na profil "Z najwyższej półki" na Facebooku >>>

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00.
(kk)

Czytaj także

"Poza krawędź świata": historia rejsu, który zdziesiątkował załogę

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 09:45
- To opowieść o Magellanie i jego przejmującym rejsie dookoła Ziemi - mówi Michał Nogaś o fascynującej niczym najlepszy thriller książce Laurence'a Bergreena "Poza krawędź świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lipicany - śladami niezwykłych koni

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 13:00
"Czysta biała rasa" - książka o koniach, które wzbudzają podziw i którymi fascynowali się władcy, a także dyktatorzy i zbrodniarze. Jej autorem jest Frank Westerman - reporter, dziennikarz, pisarz, erudyta. Człowiek o tysiącu zainteresowań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brutalne rozliczenie z powojenną historią Polski

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 08:41
Rozliczenie ze stalinowską Polską okazuje się w książce "Brudne serca" Anny K. Kłys rozprawą z całą komunistyczną przeszłością kraju. Również z uproszczoną i zafałszowaną pamięcią o PRL. Pojedyncze ludzkie losy składają się tu na opowieść o wszystkich ludziach wmanipulowanych w system władzy.
rozwiń zwiń