"Stigma", czyli opowieść o grupie współczesnych nomadów. Zobacz zdjęcia!

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 07:45
Dziś w audycji "Trójkowy Znak Jakości" mówiliśmy o książce "Stigma", opowiadającej o 60-osobowej rodzinie rumuńskich Romów, mieszkających na koczowisku we Wrocławiu.
Jedno z zdjęć projektu Stigma
Jedno z zdjęć projektu "Stigma"Foto: © Adam Lach, www.projectstigma.com, www.lachadam.com, www.napoimages.com All rights reserved.

Bohaterami "Stigmy" są ludzie o niezwykłych historiach. Grupa nomadów, uzależniona od nieustannego poszukiwania lepszego świata, nieświadomie poddaje się wpływom kultury masowej, zmagając się z tymi samymi troskami, co każdy współczesny człowiek.

Książka jest efektem dwóch lat pracy i ponad pięćdziesięciu spotkań fotografa Adama Lacha oraz autorów wywiadów Katarzyny Dybowskiej oraz Dariusza Koźlenko z rodziną rumuńskich Romów mieszkających na koczowisku we Wrocławiu.

"Stigma" została już zauważony i doceniona m.in. na prestiżowym konkursie Picture of The Year International w 2014 roku.

Książka
Książka "Stigma". fot. mat.prasowe

Adam Lach urodził się w 1983 roku w Poznaniu, ukończył z wyróżnieniem Akademię Fotografii WSF AFA we Wrocławiu. Jest współzałożycielem agencji Napo Images i wiceprezesem Fundacji Napo. Od 2006 do 2013 roku był związany z tygodnikiem "Newsweek Polska". Publikuje swoje zdjęcia w wielu magazynach w Europie i USA, m.in. "The New York Times", "Le Monde", "L'espresso", "Die Zeit", "International Herald Tribune", "Solid Ground", "Newsweek", "Le'Magazine", "Svenska Dagebladet" oraz "Polityka", "Przekrój" i "Wprost".

Jest laureatem kilkunastu nagród konkursów fotografii prasowej. Jego prace były prezentowane na wielu prestiżowych wystawach na świecie, m.in. w Paryżu w HSBC Gallery, na Biennale Sztuki w Pradze czy na wystawie dokumentu w Chinach. W latach 2010-2012 wykładał również dwa przedmioty (Fotografia prasowa oraz Fotoreportaż i nowe media) w Instytucie Dziennikarstwa przy Uniwersytecie Warszawskim.

Katarzyna Dybowska urodziła się w 1991 roku. Jest absolwentką kierunku Fotografia Prasowa w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Studentka Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej PWSFTiT w Łodzi. Była koordynatorką projektu "The way we are" oraz autorką jednego z indywidualnych projektów. Całość została zaprezentowana podczas Fotofestiwalu w Łodzi w 2013 roku. W tym samym roku powstał jej pierwszy indywidualny projekt w formie książki "Near/Obok", dotykający tożsamości i otwartości osób nieheteroseksualnych oraz problemów, jakie spotykają je w codziennym życiu. Producentka krótkometrażowego filmu dokumentalnego "A man who cleans up after death". Bywa reżyserką teledysków czy wydarzeń artystycznych m.in. podczas międzynarodowej konwencji firmy Mona Vie na warszawskim Torwarze. Jej życie zawodowe skupione jest wokół produkcji i postprodukcji dźwięku.

(mat.prasowe/mp)

Czytaj także

Jan Kowalski, Rihanna i Beyoncé. Wszyscy kochają słitfocie!

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 10:06
- Słitfocia to tak zwane "selfie" - wyjaśnia Jakub Biskupski z czasopisma "Viva". To zdjęcie, które robimy sami sobie. Pstrykają je wszyscy, nawet książę William ze swoimi poddanymi. W piątkowej porannej audycji "Zapraszamy do Trójki" takie zdjęcie zrobili sobie redaktorzy Mann i Nogaś!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bezdźwięk", czyli spacer wewnątrz ciała na Open'er Festival 2014

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 13:27
- Ta instalacja wygląda jak dwa walce, które są niekompletne. Do tych walców się wchodzi, idzie się po rampie, która prowadzi do góry. Jest tam nierówno, wilgotno, organicznie - opowiada w "Radiowym Domu Kultury" Joanna Rajkowska, współautorka instalacji "Bezdźwięk".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Arena" w Toruniu, czyli flirt artystów z działaniami społecznymi i politycznymi

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 14:10
"Arena" w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej to przestrzeń myśli, która połączyła prace 44 artystów z różnych miejsc na świecie. - To często punkty zapalne, jak Nigeria, Izrael, Grecja czy Włochy. Tym, co łączy artystów, jest postać Josepha Beuysa, czyli nestora sztuki performatywnej i postaci dla całego artworldu oczywistej - mówi Katarzyna Toczko z Centrum Sztuki Współczesnej.
rozwiń zwiń