Sztuka uprowadzona - sztuka odnaleziona

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 10:36
Książka "Sztuka zagrabiona. Uprowadzenie Madonny" to jedenaście świetnie opowiedzianych historii o poszukiwaniu dzieł sztuki zagrabionych w czasie II wojny światowej.
Audio
  • Sztuka uprowadzona - sztuka odnaleziona (Trójkowy znak jakości/Trójka)
Rzeźba Pięknej Madonny jest jednym z dzieł sztuki, które zostały zrabowane przez Niemców podczas II wojny światowej
Rzeźba Pięknej Madonny jest jednym z dzieł sztuki, które zostały zrabowane przez Niemców podczas II wojny światowejFoto: materiały promocyjne

foto:
foto: materiały promocyjne

Kiedy w 1939 roku Niemcy wkroczyli do Polski, nie mieli katalogu dzieł sztuki, które można by zagrabić. W związku z tym w działających jeszcze księgarniach kupowali wydaną w 1926 roku książkę Edwarda Chwalewika, która była pełnym spisem wszystkich dzieł sztuki znajdujących się na terenie ówczesnej II Rzeczpospolitej. Potem tłumaczyli ją na niemiecki, jeździli od miasta od miasta i grabili.

"Sztuka zagrabiona. Uprowadzenie Madonny" Moniki Kuhnke i Włodzimierza Kalickiego jest fascynującą opowieścią o tym, jak tych dzieł szukano i jak je odzyskiwano. Michał Nogaś zauważa, że jest to książka "pełna niesamowitych anegdot i historii, o których mało wiemy", książka "ważna, potrzebna i niezwykle interesująca". - Nie można się od tej lektury oderwać - przyznaje.

***

Tytuł audycji: Trójkowy znak jakości
Prowadził: Michał Nogaś
Data emisji: 19.12.2014
Godzina emisji: 7:45
(materiały promocyjne/iwo/fbi)

Czytaj także

Opowieść o genialnych matematykach, ścierce i gęsi

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 12:05
Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam, Stanisław Mazur i wielu innych uczonych tworzyło w latach międzywojennych lwowską szkołę matematyczną. Wszyscy oni zasłużyli na miano genialnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka na święta. "Złota skóra", czyli literatura malowana

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 17:40
- Można odnieść wrażenie, że Carla Montero czasami opowiada historie, czasami je maluje - mówi Wojciech Charchalis, tłumacz najnowszej książki hiszpańskiej pisarki.
rozwiń zwiń