Hawaikum, czyli Polska egzotyczna

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 11:46
- To opowieść o naszej rzeczywistości, przestrzeni i mentalności. O wyjątkowości krajobrazu, ale i o wystroju wnętrz - mówi Michał Nogaś o ukazującej się za kilka dni książce "Hawaikum. W poszukiwaniu istoty piękna".
Audio
  • Hawaikum, czyli Polska egzotyczna (Trójkowy znak jakości/Trójka)
Fragment okładki książki Hawaikum. W poszukiwaniu istoty piękna
Fragment okładki książki "Hawaikum. W poszukiwaniu istoty piękna"Foto: Wyd. Czarne / mat. promocyjne

Kraj egzotyczny jest z definicji ciekawy, niezwykły i osobliwy. Cechuje się odmiennym klimatem i kulturą. Możemy go podziwiać, śmiać się z niego, ale nigdy nie zrozumiemy go w pełni. Jest nam obcy i taki już pozostanie.

Autorzy tekstów i fotografii składających się na publikację pod redakcją Moniki Kozień, Marty Miskowiec i Agaty Pankiewicz nie szukali egzotyki daleko - dla nich jest nią Polska. Obserwują i pokazują krzykliwe i kłujące w oczy otoczenie. Dla jednych będzie to kicz, dla innych tandeta. Autorzy książki nazywają to "hawaikum".

Rozmowa, jak to już tradycyjnie bywa w "Trójkowym znaku jakości", dotyczyła nie tylko książki. Zdobiąca jej okładkę palma przywołała temat egzotycznych wakacji. Redaktor Nogaś dopytywał więc o pochodzenie opalenizny redaktora Manna. Prowadzący piątkowy "Poranek" stanowczo oświadczył, że "nie chodzi na solarkę", ale zdradził, dzięki czemu jest "hebanowy".

***

Tytuł audycji: Trójkowy znak jakości
Prowadzi: Michał Nogaś
Data emisji: 28.08.2015
Godzina emisji: 7:40

mk/iwo

Czytaj także

Filip Springer o tym, co tak naprawdę znaczy mieszkać na swoim

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 03:43
- Dla mnie dom jest tam, gdzie mam ochotę wpływać na przestrzeń, w której żyję. To nie musi być mieszkanie, na który mam akt notarialny - mówi Filip Springer, autor książki "13 pięter".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cynkowi chłopcy". Rozrywkowo nie będzie…

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 11:27
W kolejnym odcinku audycji "Trójkowy Znak Jakości" Michał Nogaś mówił o książce Swietłany Aleksijewicz "Cynkowi chłopcy". Już na początku zaznaczył, że będzie to trudna opowieść.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hanna Krall: było dużo niepokoju

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2015 22:00
- Pytałam, czy to ma sens i nie wierzyłam, że będzie wystarczająco ważne - mówi Hanna Krall o książce Mariusza Szczygła i Wojciecha Tochmana pt. "KRALL".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narzeczona Schulza: między fascynacją a niespełnieniem

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 03:52
- Juna była piękną, wysoką i postawną brunetką. Brunon Schulz takie kobiety lubił najbardziej - mówi Agata Tuszyńska, autorka "Narzeczonej Schulza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aretha Franklin - królowa niezadowolona ze swojej biografii

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 12:21
"Respect. Życie Arethy Franklin" to tytuł książki opowiadającej o życiu legendy amerykańskiej sceny muzycznej. - Ona wyniosła soul na poziom nieosiągalny dla innych wykonawców - mówi o artystce Hirek Wrona.
rozwiń zwiń