"Ścieżki Północy". Wojenne piekło australijskich żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 22:00
- Richard Flanagan powiedział, że nie mógł tej książki nie napisać. Co więcej - czuł, że jeśli "Ścieżki Północy" nie powstaną, to niczego więcej już nie stworzy - mówi Michał Nogaś.
Audio
  • "Ścieżki Północy". Wojenne piekło australijskich żołnierzy (Trójkowy znak jakości)
Fragment okładki Ścieżek Północy Richarda Flanagana
Fragment okładki "Ścieżek Północy" Richarda FlanaganaFoto: mat. prasowe Wydawnictwa Literackiego

"Ścieżki Północy" przyniosły Richardowi Flanaganowi, pisarzowi z Tasmanii, Nagrodę Bookera za 2014 rok. A.C. Grayling, sekretarz kapituły tej nagrody, powiedział o powieści: Zazwyczaj Nagrodę Bookera otrzymują bardzo dobre książki, ale w tym roku wyróżniliśmy arcydzieło.

Bohaterem "Ścieżek Północy" jest osadzony w japońskim obozie z czasów II wojny światowej chirurg Dorrigo Evans. - Flanagan pisze samą prawdę, pisze o rzeczach, o których Australijczycy chcieli zapomnieć - dodaje Michał Nogaś i wyjaśnia, co było dla Australijczyków tak trudne do zaakceptowania.

Ta książka jest dedykowana jednemu konkretnemu więźniowi o numerze 335. Michał Nogaś odpowiada w audycji na pytanie Wojciecha Manna, komu ten numer przydzielono...

Richard Flanagan będzie gościem Michała Nogasia w najbliższym wydaniu "Z najwyższej półki", w niedzielę (4.10) o godzinie 20.05.

***

Tytuł audycji: Trójkowy znak jakości
Prowadzi: Michał Nogaś
Data emisji: 2.10.2015
Godzina emisji: 7:42

fbi/mk