"Matei Brunul" - książka, która odziera z niewiedzy

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 12:48
Za powieść "Matei Brunul" Lucian Dan Teodorovici był nominowany do Literackiej Nagrody Europy Środkowej "Angelus". - Ta książka wyrywa i odziera nas z niewiedzy - mówi o powieści Michał Nogaś.
Audio
  • Michał Nogaś opowiada o książce "Matei Brunul" (Trójkowy znak jakości)
Za Matei Brunul Lucian Dan Teodorovici otrzymał Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej
Za "Matei Brunul" Lucian Dan Teodorovici otrzymał Nagrodę Czytelników im. Natalii GorbaniewskiejFoto: PAP/Maciej Kulczyński

"Matei Brunul" opowiada o Rumunii z czasów drugiej wojny światowej i okresu, gdy władzę w kraju przejęli komuniści, którzy bezwzględnie traktowali swoich politycznych przeciwników. Powieść została wielokrotnie uznana za książkę roku przez najważniejsze rumuńskie czasopisma i instytucje kultury.

Za jej doskonałą recenzję mogą posłużyć słowa prowadzącego audycję "Trójkowy znak jakości". - Muszę się przyznać, że kiedy czytałem potrzebne i ważne książki Herty Müller, to czasem zwyczajnie nie dawałem sobie rady z tekstem i musiałam odłożyć go na bok, by wziąć głęboki oddech. Wydawało mi się wtedy, że o Rumunii czasów powojennych nie można napisać już niczego nowego i bardziej wstrząsającego, że nie można przedstawić czytelnikom nic bardziej obrzydliwego. Tymczasem Lucian Dan Teodorovici napisał powieść "Matei Brunul"… - mówi na antenie Michał Nogaś.

Dziennikarz Trójki wprowadza słuchaczy w świat opisany przez rumuńskiego pisarza, opowiada o bestialskich eksperymentach władzy, o Ceaușescu, "który przyszedł na gotowe", i… o duszach marionetek.

***

Tytuł audycji: Trójkowy znak jakości
Prowadzi: Michał Nogaś
Data emisji: 18.12.2015
Godzina emisji: 7:44

mat. promocyjne/iwo/mk

Czytaj także

"Próba" Eleanor Catton - wciągający eksperyment literacki

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 07:45
W Polsce ukazała się właśnie debiutancka powieść Eleanor Catton. - To ostatnia mocna premiera tego roku. Myślę, że ta książka wiele zmieni w rankingach podsumowujących rok w literaturze - mówi w Trójce Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Księżniczka, sztuka i Facebook, czyli opowieść o Zofii Stryjeńskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 12:07
"Stryjeńska. Diabli nadali" to ukazująca się z Trójkowym Znakiem Jakości historia wielkiej polskiej malarki dwudziestolecia międzywojennego. - Ta książka to przywracanie nam postaci Stryjeńskiej, która w ostatnich latach gdzieś się zagubiła - zauważa Michał Nogaś.
rozwiń zwiń