Bride - kobieta znienawidzona za kolor skóry

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 11:18
"Rasizm jest zawsze tylko wyborem. Ludzie, którzy go wyznają, bez niego byliby niczym" - to słowa jednego z bohaterów poruszającej książki "Skóra", autorstwa Toni Morrison.
Audio
  • Czy matka może znienawidzić dziecko za kolor skóry? (Trójkowy znak jakości/Trójka)
Skóra, kolejna znakomita powieść  noblistki Toni Morrison
"Skóra", kolejna znakomita powieść noblistki Toni MorrisonFoto: Flickr/Chrisena Allen/Domena Publiczna

Główna bohaterka książki urodziła się w rodzinie Afroamerykanów. - Rodzice mieli tak jasną skórę, że sądzono, iż byli białymi ludźmi. Gdy Lula Ann przyszła na świat, jej ojciec opuścił matkę. Oskarżył ją o zdradę, ponieważ odcień skóry dziecka był ciemniejszy niż rodziców - opisuje Michał Nogaś.

Matka z kolei wstydziła się koloru ciała swojego dziecka do tego stopnia, że ukrywała je przed światem. Wręcz brzydziła się je karmić piersią. Dorosła bohaterka książki Toni Morrison, która jako niezależna i piękna kobieta posługuje się imieniem Bride, próbuje poradzić sobie z traumatyczną przeszłością.

- W tej książce wiele ważnych wątków się splata, to jest opowieść o samotności z wyboru i z konieczności. Ale przede wszystkim "Skóra" jest opowieścią o wstydzie - podkreśla dziennikarz Trójki, który w audycji przybliża też postać noblistki Toni Morrison.

***

Tytuł audycjiTrójkowy znak jakości 
Prowadzą: 
Michał Nogaś, Krystian Hanke
Data emisji: 15.07.2016 
Godzina emisji: 
7.49

pkur/mk

Czytaj także

"Wszyscy martwi razem" - wygraj książkę w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 11:30
Powieści o kelnerce-telepatce Sookie Stackhouse to wspaniałe historie z amerykańskiego Południa zaludnionego barwnymi postaciami: ludźmi, czarownicami, wróżkami, wampirami, wilkołakami i zmiennokształtnymi. Niektóre z nich to istoty dobre, wiele jednak nastaje na życie innych, zarówno w nocy, jak i w dzień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wenecja-Pekin". Kryminał idealny na wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 09:23
W "BąŻur" porozmawiamy z Przemysławem Osuchowskim, autorem książki "Wenecja-Pekin" i polecimy lektury na wakacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Louis de Bernières. Miłość i wojna sprzed stu lat

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 18:00
– Widać, że de Bernières bardzo czuje tę epokę, że to bliski mu temat – mówił Krzysztof Cieślik, współautor przekładu powieści "Pył, co opada ze snów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórca "Wiedźmina" Andrzej Sapkowski nagrodzony World Fantasy Award

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 16:28
Andrzej Sapkowski został wyróżniony nagrodą World Fantasy Award za całokształt twórczości. Dołączył do grona 63 uhonorowanych twórców, wśród których są m.in. Ursula K. Le Guin, Stephen King i Terry Pratchett.
rozwiń zwiń