X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sprawdzian z dojrzałości

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 07:00
Reżyser Janusz Majewski po raz kolejny sięgnął po pióro. Właśnie ukazała się jego kolejna powieść zatytułowana „Mała matura”, której ekranizacja niebawem wejdzie do kin.
Audio

"Mała matura" to pełna humoru i ciepła, barwna opowieść o dorastaniu w sielskim, beztroskim i europejskim Lwowie, które jednak jest tylko preludium do tragicznych wydarzeń wojennych. Dwaj następujący po sobie okupanci - Sowieci i Niemcy - okradają kilkuletniego Ludwika z dzieciństwa, a jego rodzinę z dobytku i bliskich. Zmuszają do ucieczki i tułaczki, których kres następuje w Krakowie u schyłku wojny. Dla 14-letniego bohatera dopiero wtedy rozpoczyna się walka. Sprawdzianowi z dojrzałości zostaje poddany zanim przystąpi do tytułowej Małej matury, egzaminu kończącego gimnazjum.

Ludwik, podobnie jak Janusz Majewski, urodził się w 1931 roku we Lwowie. Można się domyślać, że to, czego doświadcza bohater książki było także udziałem jej autora. - No bo skąd inaczej mielibyśmy tak piękny i zachwycający opis miasta: pełen kolorów, zapachów, dawnych słów i zachowań? Od kogo byśmy dostali tak wiarygodne dane na temat poszczególnych miejsc? - pytał Michał Nogaś w programie "Trójkowy Znak Jakości".

 

Fragment
Fragment okładki "Małej matury" Janusza Majewskiego

 

Na podstawie ostatniej części książki Janusz Majewski nakręcił też film pt. "Mała Matura 1947". Muzykę skomponował Tomasz Stańko, a udział wzięli znakomici polscy aktorzy m.in. Marek Kondrat, Wiktor Zborowski, Sonia Bohosiewicz, Artur Żmijewski, Marian Opania, Antoni Królikowski, Dorota Segda i w roli Ludwika - po raz pierwszy na ekranie Adam Wróblewski. Film zdobył Nagrodę Specjalną na XXXV Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Obraz trafi niebawem do polskich kin.

Książkę "Mała matura" opublikowało Wydawnictwo MARGINESY.

Aby wysłuchać recenzji Michała Nogasia wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku "Sprawdzian z dojrzałości" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Trójkowy Znak Jakości" można słuchać w piątek o 7.45.

(pg/mz)

Czytaj także

Marzy mu się film o jazzie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 13:20
Janusz Majewski szuka pieniędzy na film, którego bohaterem jest jazzman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka ziem okupowanych

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 12:04
Wystawa "Muzyka w okupowanej Polsce 1939-1945" oraz nowa książka Janusza Majewskiego "Mała matura".
rozwiń zwiń