Marszałek znany i nieznany

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2011 13:56
Do księgarń właśnie trafił piękny album "Piłsudski burzliwe życie w niespokojnych czasach". To opowieść o człowieku, bez którego nie byłoby niepodległej Polski w 1918 roku, a my, choć uczymy się o nim w szkole, o wielu aspektach jego życia wciąż mało wiemy.
Audio
Okładka książki Piłsudski burzliwe życie w niespokojnych czasach
Okładka książki "Piłsudski burzliwe życie w niespokojnych czasach"Foto: materiały promocyjne

Album składa się nie tylko ze zdjęć Marszałka Józefa Piłsudskiego od lat najmłodszych aż do śmierci, ale także z fachowo przygotowanej, dobrze czytającej się biografii z historią w tle. Znajdziemy więc opowieści związane z jego dzieciństwem, domami, w których mieszkał (oczywiście także tym w Sulejówku), czasach szkolnych i wojny, a także z czasów wolnej Polski.

Na zdjęciach zobaczymy go nie tylko w oficjalnych sytuacjach, ale i całkiem prywatnych, jak np. z ukochanymi córkami, w trakcie wypoczynku w Egipcie, z Kasztanką czy psem, który się wabił… Pies.

Autorzy nie wybielają Marszałka, który postacią krystaliczną na pewno nie był. W albumie zamieszczono więc fotografie z przewrotu majowego czy procesu brzeskiego.

- Jednym słowem dostajemy do rąk książkę niezwykle wciągającą, opowieść o losach człowieka, który kochał spacery, papierosy, herbatę i układanie pasjansów. Ale który ponad wszystko stawiał interes kraju i chciał zagwarantować mu bezpieczeństwo, a w wolnych chwilach, jak każdy, miał czas dla rodziny i przyjaciół – podsumowuje Michał Nogaś.

 

"Trójkowego Znaku Jakości" można słuchać w każdy piątek o godz. 7.45.

Zobacz także

Czytaj także

Warszawa uczciła rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 13:42
Uroczystym apelem oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego i na Grobie Nieznanego Żołnierza stolica upamiętniła 76. rocznicę śmierci marszałka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent apeluje: 11 listopada przypnij kotylion

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 08:30
Niech ten kotylion będzie znakiem pozytywnej energii, naszych nadziei i ambicji, naszej radości z wielkiego wspólnego dobra - Rzeczypospolitej - mówi Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

11 listopada 1918 władza leżała na ulicy

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2011 11:29
Andrzej Sowa (publicysta): Józef Piłsudski miał wszystkie atuty w ręku.
rozwiń zwiń