X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Poznaj wspomienia psychologa Goeringa!

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 10:24
- Gilbert miał dostęp do zbrodniarzy hitlerowskich od chwili, gdy przedstawiono im zarzuty, do wykonania wyroku. Powstał dzięki temu "Dziennik norymberski", od którego nie można się oderwać - mówił w Trójce Michał Nogaś.
Audio
Proces zbrodniarzy hitlerowskich w Norymberdze, 30 września 1946
Proces zbrodniarzy hitlerowskich w Norymberdze, 30 września 1946Foto: Fot.: Wikimedia Commons, lic. CC, Bundesarchiv, Bild 183-H27798 / CC-BY-SA

Gustave Mark Gilbert był amerykańskim psychologiem, który przebywał w Norymberdze podczas procesu. Początkowo jako tłumacz, ale z czasem władze pozwoliły mu objąć funkcję więziennego psychologa.

/

- Mógł kontaktować się ze zbrodniarzami i tak stał się ich "powiernikiem". Miał dostęp do cel, w których poza Goeringiem, przebywali Hess, von Ribbentrop, Hans Frank. Odwiedzał ich często, a oni bardzo chętnie z nim rozmawiali - mówi Michał Nogaś. Mając nieograniczony dostęp do oskarżonych, Gilbert stworzył niezwykłe studium dopełniające historię - "Dziennik norymberski ".

Kiedy dawni współpracownicy Hitlera, najważniejsze osoby w III Rzeszy, spotykają się jako oskarżeni na tej samej sali sądowej, są butni, pewni swego. Powtarzają: "ja tylko wykonywałem rozkazy". - Poza salą, w celach, zostają sami i właśnie wtedy odwiedza ich Gilbert... - zachęca Michał Nogaś.

"Trójkowy Znak Jakości" na antenie Trójki - w każdy piątek ok. godz. 7.45.

(pg/mat. promocyjne)


Zobacz więcej na temat: Norymberga III Rzesza