Codzienność Palestyńczyka

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 13:00
- "Obcy w domu" Raja Shehadeha to książka o zwyczajnym życiu, o przeszkodach, trudnościach, jakich doświadczają i doświadczyli mieszkańcy terytoriów okupowanych - mówi Michał Nogaś.
Audio
Codzienność Palestyńczyka
Foto: Fot.: Fragment okładki książki "Obcy w domu"

Nowa książka Shehadeha, autora nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, "Palestyńskich wędrówek", jest opowieścią syna o wyzwalaniu się spod wpływu charyzmatycznego ojca, opowieścią Palestyńczyka o życiu w okupowanym kraju.
Raja Shehadeh urodził się w 1951 roku, trzy lata po tym, jak jego rodzina została zmuszona do opuszczenia domu w zajętej przez Izraelczyków Jafie i przeprowadziła się do Ramallah. - Całe dzieciństwo i młodość spędził w cieniu opowieści babki, która tęskniła za dawnym domem, a przede wszystkim za serwisem do picia herbaty. I twierdziła, że już nigdy herbata nie będzie smakowała tak, jak w filiżance, która została w Jafie - mówi Michał Nogaś.

Słuchaj recenzji książek z Trójkowym Znakiem Jakości >>>
Dziennikarz Trójki zwraca uwagę, że książka zaczyna się od czegoś na kształt elegii. - Oczywiście nie w sensie dosłownym, jest jednak w zdaniach Shehadeha to smutne rozpamiętywanie, żal, żałoba po tym, co utracone na zawsze - wyjaśnia.
Autor "Obcego w domu" wzrastał też w cieniu ojca, adwokata i działacza politycznego, który jako jeden z pierwszych Palestyńczyków opowiadał się za utworzeniem dwóch państw, Palestyny oraz Izraela, przez co był przez swoich rodaków oskarżany o zdradę i kunktatorstwo. Sfrustrowany, w końcu wycofał się z polityki. W 1985 roku został zamordowany przez nieznanych sprawców.
Książka nie jest jednak sagą rodzinną; to opowieść w dużej mierze autobiograficzna. Shehadeh opisuje życie pod okupacją izraelską: codzienne trudności, z którymi borykają się Palestyńczycy, polityczne dylematy. Pisze też o faktach, które poznał dzięki pracy adwokata - m.in. o brutalnych torturach, którym poddawani są ludzie przetrzymywani w izraelskich więzieniach.
Więcej o książce w audycji "Z najwyższej półki" .
"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek około godziny 7.45. Zapraszamy do słuchania!
(pg/ mat. promocyjne)