Dwóch braci, dwa śmieszne konie i pech

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 20:00
Bracia Eli i Charlie Sisters mają zabić pewnego złodzieja. Po drodze spotykają czarownicę, rozprawiają się z rozpustnikiem, który nie szanuje kobiet, doświadczają miłości, pomagają pewnemu młodzieńcowi, polują na wyjątkowe zwierzę, aż wreszcie docierają do miasta, gdzie pieniądze leżą na ulicy.
Audio
Patrick deWitt
Patrick deWittFoto: patrickdewitt.net

Patrick deWitt sam opowie o książce w audycji "Z najwyższej półki" . Zapraszamy do słuchania w najbliższą niedzielę, 3 lutego, tuż po godz. 21.00

Akcja powieści rozgrywa się w czasie gorączki złota w latach 50. XIX wieku. Słynący ze swojej brutalności bracia Eli i Charlie Sisters zostają wysłani z Oregon City do Kalifornii ze zleceniem zabicia wroga swojego szefa. - Pracują na zlecenie niejakiego Komandora, człowieka, który budzi postrach w całej Ameryce, jest bogaty, ma swoich szpiegów, donosicieli i klakierów – przybliża fabułę redaktor Michał Nogaś . – Bracia zabijają w jego imieniu. Tym razem mają się udać do San Francisco i rozprawić się z niejakim Hermanem Kermitem Wornem, który jest poszukiwaczem złota i bezczelnym złodziejem, ponieważ wykradł Komandorowi pewien przepis – wyjawia redaktor.

/

 – Bracia od samego początku mają pecha. Mają też problem z końmi, które im się spaliły. Zdobywają więc dwa nowe wierzchowce – Chyżego i Baryłkę – zdradza redaktor Nogaś. Pewnego dnia Baryłkę atakuje niedźwiedź grizzly.

"Oko Baryłki było czerwone, spuchnięte i wyglądało na martwe, a on sam zachowywał się dziwnie. Skręcał w prawo, kiedy ja ciągnąłem lejce w lewo. Zatrzymywał się i ruszał z własnej woli oraz chodził bokiem. Powiedziałem do Charliego: myślę, że grizzly uszkodził Baryłce tą łapą mózg. Charlie odparł: pewnie jest tylko chwilowo zamroczony. Baryłka uderzył łbem w drzewo". - Od tego momentu wkraczamy do prawdziwej krainy absurdu. Nonsens goni nonsens – opowiada Michał Nogaś.

Bracia Eli i Charlie Sisters podczas swojej wędrówki spotykają czarownicę, rozprawiają się z pewnym rozpustnikiem, który nie szanuje kobiet, doświadczają miłości, pomagają pewnemu młodzieńcowi, polują na wyjątkowe zwierzę, aż wreszcie dotcierają do miasta, gdzie pieniądze leżą na ulicy.  

Patrick deWitt przywraca w swojej książce do życia saloony, rozpadające się miasteczka zachodnich stanów i cały Dziki Zachód, kreśląc przy tym galerię barwnych, pełnokrwistych postaci i z wyczuciem dawkując napięcie, absurd, groteskę i śmiech. "Bracia Sisters" to mistrzowski hołd złożony czarnym westernom i ukłon w stronę Cormaca McCarthy’ego oraz Joela i Ethana Coenów. - Książka klimatem podobna jest do ostatniego filmu Quentina Tarantino "Django" – dodaje redaktor.

Muzykę do książki Patricka deWitta "Bracia Sisters" skomponował jego brat.  O wyjątkowości tej pozycji świadczy nie tylko powstały do niej dźwięk, ale także szaleństwo, które wywołała na rynku literackim.

Posłuchaj całej audycji!

Książka, która ukazuje się z Trójkowym Znakiem Jakości, przełożona została na kilka języków, znalazła się na listach bestsellerów, była nominowana m.in. do Nagrody Bookera i Nagrody im. Waltera Scotta dla najlepszej powieści historycznej, została także wyróżniona Nagrodą Kanadyjskiego Stowarzyszenia Pisarzy, Nagrodą Literacką Gubernatora Generalnego oraz Rogers Writers’ Trust Fiction Prize, a jej autor z dnia na dzień stał się bardzo popularnym pisarzem.

"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek ok. 7.45. Zapraszamy do słuchania!

Czytaj także

10 słów, które tworzą Święta

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2012 13:30
W Boże Narodzenie wraz z gośćmi Trójki stworzyliśmy listę słów, które sprawiają, że rozmowy przy świątecznym stole są wyjątkowe. Zapraszamy do wysłuchania dziesięciu niezwykłych opowieści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Całe książki w dwóch wersach

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2012 13:58
"Lepiej patrzeć w ciemną kliszę, niż w zadymce się zadyszeć.", Szukasz dziewczyny, choć ona blisko - Nie tylko z uszu jesteś oślisko" - o jakich książkach mowach? Weź udział w literackiej zabawie!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cudowna maszyna latająca wyzwoli Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2013 19:00
- Antologia przedwojennych polskich historii alternatywnych i fragmenty powieści zebrane w jednym miejscu. Fascynujące! - podsumowuje Michał Nogaś lekturę "Śniąc o potędze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żadnych bohaterów - niezwykła proza kandydatki do literackiego Nobla

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 22:00
- Każdy z piętnastu tekstów jest poruszający. Alice Munro opowiada o rzeczach, które przytrafiają się każdemu: opuszczenie, strata, lęk, tęsknota, kompleksy. To opowieści uniwersalne - o "Tańcu szczęśliwych cieni" opowiada Michał Nogaś.
rozwiń zwiń