X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Babcia 19 i sowiecki sekret", czyli walka z "niebieskimi langustami"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 09:11
- Ta książka momentami zahacza o najlepsze dokonania nurtu zwanego realizmem magicznym. Jest prześmieszna i wciągająca - mówi o powieści "Babcia 19 i sowiecki sekret" Michał Nogaś.
Audio
Fragment okładki książki Babcia 19 i sowiecki sekret
Fragment okładki książki "Babcia 19 i sowiecki sekret"
Wybuchowa mieszanka poezji, humoru i grozy. W powieści Ondjakiego (czyt. Ondżakiego, właśc. Ndalu de Almeida, ur. 1977) świat jest  piękny i prosty. Na pozór. Niebo nad luandyjską plażą mieni się niesamowitymi kolorami, a mały narrator snuje opowieść o dziecięcych igraszkach. Wszystko zaczyna się komplikować, gdy okazuje się, że chodzi o wysadzenie w powietrze mauzoleum zmarłego prezydenta i że dzieci weszły w posiadanie całkiem prawdziwego dynamitu. Idylliczny obraz burzy też pytanie o to, gdzie podziali się ich rodzice.
 
Tytułowy sekret jest kluczem do całej powieści, w której roi się od niedomówień i tajemnic – wszak świat widziany z perspektywy dziecka wygląda całkiem inaczej… Tym bardziej, że akcja rozgrywa się w Angoli lat 80., gdzie toczy się wojna domowa, a w politykę i życie codzienne kraju mieszają się sowieci i Kubańczycy.
 
Książka angolskiego pisarza to stylistyczny fajerwerk, intrygująca proza, która bawi, porusza i daje do myślenia.

W powieści Ondjakiego (właśc. Ndalu de Almeida) świat jest  piękny i prosty. Na pozór. Akcja książki "Babcia 19 i sowiecki sekret" rozgrywa się w Angoli lat 80., gdzie toczy się wojna domowa, a w politykę i życie codzienne kraju mieszają się sowieci i Kubańczycy. Bohater książki to dorastający chłopiec, otoczony kochającą rodziną, grupą kolegów i przyjaciół, mieszkający w przybrzeżnej dzielnicy Luandy, Praia do Bispo. 

Plaży pilnują radzieccy żołnierze, których główny bohater nazywa, od mundurów, "niebieskimi langustami". Trwa na niej bowiem budowa mauzoleum. Ma w nim spocząć ciało prezydenta, zabalsamowane przez "sowieckich speców biegłych w sztuce utrzymywania nieboszczyków w stanie przyjemnym dla oka”. To ma być najpiękniejszy budynek w kraju. Jest tylko jeden problem, aby go postawić, trzeba wyburzyć dzielnicę, w której mieszka bohater książki. Aby ocalić zagrożoną wyburzeniem dzielnicę, mały narrator wraz z przyjaciółmi podejmuje śmiałą akcję dywersyjną...

Wszystko zaczyna się komplikować, gdy okazuje się, że chodzi o wysadzenie w powietrze mauzoleum zmarłego prezydenta i że dzieci weszły w posiadanie całkiem prawdziwego dynamitu. Idylliczny obraz burzy też pytanie o to, gdzie podziali się ich rodzice. Tytułowy sekret jest kluczem do całej powieści, w której roi się od niedomówień i tajemnic – wszak świat widziany z perspektywy dziecka wygląda całkiem inaczej… 

W najbliższym "Trójkowym Znaku Jakości" opowiemy o ksiażce Amosa Oza "Wśród swoich". Pisarz będzie gościł w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej 22 marca.                       

"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek ok. 7.45. Zapraszamy do słuchania!

(pg/mat. promocyjne)

Czytaj także

Biblioteka Narodowa ma 85 lat i 9 mln woluminów

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 12:05
Na początku listopada 2010 roku Biblioteka Narodowa uruchomiła pierwszą w Polsce pracownię skanerów automatycznych. - Chcemy zeskanować 1/3 polskiej produkcji wydawniczej - powiedział dr Tomasz Makowski, szef Biblioteki Narodowej w "Do południa".
rozwiń zwiń