Jakuck - manowce na końcu świata

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 08:50
- Miejsce, o którym pisze Michał Książek, wygląda jak "manowce na końcu świata". Książka "Jakuck. Słownik miejsca" jest niesamowitą podróżą do miejsca, które jednocześnie zachwyca i odrzuca. Do miejsca, którego poznanie wymaga wielkiej determinacji - opowiada Michał Nogaś.
Audio
  • Jakuck, manowce na końcu świata (Trójkowy znak jakości/ Trójka)
Fragment okładki książki Jakuck. Słownik miejsca Michała Książka
Fragment okładki książki "Jakuck. Słownik miejsca" Michała KsiążkaFoto: materiały prasowe

Jakucja to kraina największego zimna. Jest dziesięć razy większa od Polski. Michał Książek - ornitolog, kulturoznawca i przewodnik syberyjski, spędził tam kilka lat. Przemierzył tę rozległą, białą krainę, zafascynowany zwyczajami i językiem jej mieszkańców.

Zima trwa w Jakucji przez większą część roku, więc określeń dla różnych rodzajów śniegu i zimna jest bez liku, a mróz bywa tak dotkliwy, że w języku Jakutów sympatycznego Dziadka Mroza zastąpił Byk Zimy.

Posłuchaj rozmów o książkach "Z najwyższej półki" >>>

- Autor pisze o tym, że to oczywiste, że do zimna nie można się przyzwyczaić, bo boli i ten ból - podobnie jak zachwyt - jest doświadczeniem mistycznym - opowiada Michał Nogaś i zaznacza, że nie byłoby książki Michała Książka o Jakucji, gdyby nie Wacław Sieroszewski, który na Syberię trafił w 1878 roku, a owocem wieloletniego zesłania jest wybitna praca etnograficzna "Dwanaście lat w kraju Jakutów".

Michał Książek, autor "Jakuck. Słownik miejsca" będzie gościem audycji "Z najwyższej półki" 8 września. Zapraszamy!

"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek ok. 7.45. Audycję przygotował Michał Nogaś. Zapraszamy do słuchania.

(ed/mat. promocyjne)

/

 

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA Rosja

Czytaj także

"Z działki, z lasu i takie tam", czyli jak Agata Królak zmusza Wojciecha Manna do założenia fartucha

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 09:00
- Pięknie wydana, świetnie wymyślona i smakowita jest dość alternatywną książką kucharską. Kiedy się ją tylko otworzy, czeka nas prawdziwa przygoda - mówił Michał Nogaś o "Z działki, z lasu i takich tam" Agaty Królak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dom towarowy, w którym klient czuł się jak w bajce

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2013 10:16
- Zaczął się ten rodzinny interes od małych sklepików, przenoszonych z miejsca na miejsce, aż w końcu rodzina wraz z inwestorami zdecydowała o postawieniu domu towarowego - Michał Nogaś przypomina historię kamienicy braci Jabłkowskich, którą Cezary Łazarewicz opisał w książce "Sześć pięter luksusu".
rozwiń zwiń