"Staje się postacią, którą gra". Biografia Janusza Gajosa

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 09:24
Ta książka była oczekiwana przez rzesze miłośników, żeby nie powiedzieć wyznawców talentu Janusza Gajosa, okrzykniętego spadkobiercą Tadeusza Łomnickiego. Autorką biografii aktora jest Elżbieta Baniewicz.
Audio
  • "Staje się postacią, którą gra". Biografia Janusza Gajosa (Trójkowy Znak Jakości)
Janusz Gajos
Janusz GajosFoto: PR/Wojciech Kusiński

Książka zaczyna się od swoistego przeglądu ról, w które wcielił się Janusz Gajos. Elżbieta Baniewicz przypomina sześć jego kreacji. Rozpoczyna od spektaklu na motywach tekstów Juliusza Kaden-Bandrowskiego "Bigda idzie" Andrzeja Wajdy pokazanego w Teatrze Telewizji. To opowieść o chłopskim przywódcy, który podporządkował sobie wszystkie stronnictwa w Sejmie i za moment sięgnie po władze. - Wiele osób traktowało ten spektakl jako ostrzeżenie przed tym, co się stanie, kiedy Samoobrona dojdzie do władzy - opowiada Michał Nogaś w "Trójkowym Znaku Jakości" .

/

- Gajos zaczarował i przeraził widzów. Czytając tę książkę pomyślałem, że on ma taką cechę, jak najlepsza, moim zdaniem aktorka, czyli Meryl Streep - kiedy wchodzi w rolę staje się postacią, którą gra - mówi Nogaś.

Benefis Janusza Gajosa w Trójce. Zobacz i posłuchaj>>>

Po przypomnieniu ról Gajosa zaczyna się opowieść o jego życiu, pełnym niespodzianek i ciekawych zwrotów. Elżbieta Baniewicz opisuje kolejne jego etapy, cytując jednocześnie wypowiedzi aktora. Zaczynamy w Dąbrowie Górniczej, gdzie artysta przyszedł na świat tuż po wybuchu II wojny światowej. Dzieciństwo spędził jednak w Zabrzu, potem jego rodzice przenieśli się do Będzina.

Posłuchaj rozmów o książkach "Z najwyższej półki" >>>

Już w szkole podstawowej przyszły aktor zainteresował się teatrem. Pierwszą rolą, w którą się wcielił, była tytułowa postać w "Panu Tadeuszu". Pomogło szczęście. Miał ją zagrać najprzystojniejszy kolega w klasie, ale zachorował. I musiał go zastąpić Janusz Gajos. Aktor przyznaje w książce, że gdy odniósł ten pierwszy sukces, to "dostrzegł zachwycone spojrzenia panienek".

"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek o godz. 7.45.

Audycję przygotował Michał Nogaś. Zapraszamy do słuchania.

(mp)

Czytaj także

"Z najwyższej półki": fenomen Cabré i Polska "B"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 17:38
W tym wydaniu magazynu o książkach wróciliśmy – zgodnie z zapowiedzią – do niedawno opublikowanej znakomitej powieści "Wyznaję". Rozmawialiśmy, między innymi, o fenomenie jej autora, Jaume Cabré. W programie także spotkanie z Marcinem Kołodziejczykiem, który napisał bardzo interesującą i intrygującą książkę o polskiej prowincji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Te kampanie przekonają każdego do czytania książek!

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 12:26
W Polsce i na świecie nie ustają wysiłki na rzecz tego, by przekonać nas, że czytanie książek wzbogaca, poszerza horyzonty, poprawia jakość życia, a nawet... pomaga znaleźć partnera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z najwyższej półki" pod znakiem polskich nowości

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 15:44
Gośćmi audycji będą Marian Pilot i Filip Springer. Porozmawiamy o "Osobniku", nowej powieści laureata NIKE sprzed dwóch lat, i o "Wannie z kolumnadą", z której dowiedzieć się można, dlaczego w polskiej przestrzeni publicznej jest tak bardzo… brzydko.
rozwiń zwiń