Prawdziwe życie pomnikowych postaci

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 11:32
- Ta książka to klucz do zrozumienia wyborów, jakich dokonywać musieli przedstawiciele polskiej inteligencji powojennej. Postaci wybitne, indywidualności, które nie bały się mówić tego, co myślą. Często nie godziły się na kompromisy i toczyły codzienną walkę o to, by móc sobą pozostać - mówi Michał Nogaś o książce "Wytrąceni z milczenia".
Audio
  • Prawdziwe życie pomnikowych postaci (Trójkowy znak jakości)
Fragment okładki książki Wytrąceni z milczenia
Fragment okładki książki "Wytrąceni z milczenia"Foto: mat. promocyjne
fot.
fot. mat. promocyjne

Pozycja po raz pierwszy ukazała się w roku 2005, jej autorką jest Magdalena Grochowska - dziennikarka, reporterka eseistka, laureatka wielu nagród. Teraz na rynek trafiło wydanie drugie, zmienione.

Marzec 1968 - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

- Książka "Wytrąceni z milczenia" wywołała duże emocje, została bardzo dobrze przyjęta. Osiem lat temu pisano, że Grochowskiej udało się w sposób niezwykle trafny odbrązowić wybitne postaci, zdjąć je z pomników, pokazać ich prawdziwe życie - mówi Michał Nogaś.

Radia Wolności - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

"Wytrąceni z milczenia" to zbiór portretów wybitnych intelektualistów i twórców, przewodników kilku pokoleń polskiej inteligencji. Są wśród nich: Tadeusz Kotarbiński, Maria i Stanisław Ossowscy, Witold Kula, Nina Assorodobraj, Klemens Szaniawski, Jan Józef Lipski, ks. Adam Boniecki, Józefa Hennelowa, Leon Schiller, Stefan Jaracz i Janusz Warmiński, Bohdan Korzeniewski, Gustaw Holoubek, Tadeusz Łomnicki, Halina Mikołajska, Kazimierz Dejmek, Konrad Swinarski.

(mk)

Czytaj także

"Staje się postacią, którą gra". Biografia Janusza Gajosa

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 09:24
Ta książka była oczekiwana przez rzesze miłośników, żeby nie powiedzieć wyznawców talentu Janusza Gajosa, okrzykniętego spadkobiercą Tadeusza Łomnickiego. Autorką biografii aktora jest Elżbieta Baniewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohater powieści: ta książka połączy nas po 20 latach

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 12:55
Osiem postaci, wszystkie doskonale znane autorce powieści. Jedną z nich jest jej syn. Książka Ewy Karwan-Jastrzębskiej "Banda Michałka" może niektórym przypominać przygody Mikołajka. Autorka nie wypiera się podobieństw, ale pisze o swoich bohaterach we własnym stylu.
rozwiń zwiń