X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska kuchnia historyczna

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 14:05
Jest takich kilku zapaleńców, jednocześnie profesjonalistów najwyższej próby, którzy od kilku lat dają nam posmakować tego, jak kiedyś jadano na dworach i w pałacach. 
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Fanfo

Pokazują nam, że kuchnia polska, tak jak francuska, ma niezwykle bogatą historię.

– Polska kuchnia, to bliższy związek z przyrodą, lasem, runem leśnym, grzybami, kiszonkami. To są te elementy, które nas wyróżniają. Oprócz tego, pewne połączenia smakowe – mówi prof. Jarosław Dumanowski z Centrum Dziedzictwa Kulinarnego UMK w Toruniu. – Polska jest ogromnym krajem leżącym w samym sercu Europy i łączy się tu bardzo wiele kuchni. Mamy elementy kuchni niemieckiej, rosyjskiej i żydowskiej, której wpływy widać chociażby patrząc na rolę maku w naszych daniach – dodaje dziennikarka Małgorzata Minta.

Czy możemy mówić o jednej kuchni polskiej? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Gość:
Maciej Nowicki (szef kuchni pałacu w Wilanowie), prof. Jarosław Dumanowski (historyk, kierownik Centrum Dziedzictwa Kulinarnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu), Aleksandra Kleśta-Nawrocka (autorka książki "Kucharz doskonały")Małgorzata Minta (dziennikarka kulinarna)
Data emisji:
3.05.2019
Godzina emisji:
7.08

ml/kw