Czarnobyl. Nowy hit turystyki ekstremalnej?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 04:00
Za 5 dni, 26 kwietnia, obchodzić będziemy 34. rocznicę katastrofy w czarnobylskiej elektrowni atomowej. Mimo koszmarnej historii, miejsce to i otaczająca je Zona, cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. 
Audio
  • Rozkwit turystyki w Czarnobylu (Świat z Lotu Drozda/Trójka)
Opuszczona klasa w szkole w Prypeci, w której mieszkała większość pracowników czarnobylskiej elektrowni jądrowej. Miasto zostało wysiedlone po katastrofie z 1986 roku
Opuszczona klasa w szkole w Prypeci, w której mieszkała większość pracowników czarnobylskiej elektrowni jądrowej. Miasto zostało wysiedlone po katastrofie z 1986 rokuFoto: shutterstock.com/SvedOliver

shutterstock_elektrownia w Czarnobylu 1200.jpg
Wybuch jądrowy w Czarnobylu - czy to mogło się zdarzyć?

– To nadal jest strefa wykluczenia, żeby tam wjechać, trzeba uzyskać odpowiednie pozwolenia. Nie można też przebywać w Zonie dłużej niż tydzień. Trzeba wyjechać i ewentualnie wjechać od nowa. Tylko pracownicy elektrowni mogą przebywać tam dłużej. Należy zwrócić uwagę, że nie ma tam tak wielkiego promieniowania, jakie widzieliśmy choćby w serialu, choć są wciąż miejsca, gdzie poziom radiacji jest wysoki, ale są one zaznaczone – opowiada Natalia Panczenko, która wielokrotnie odwiedzała strefę wykluczenia wokół Czarnobyla.

Gdzie bezwzględnie nie wolno wchodzić na terenie Zony? Dlaczego teren ten potocznie nazywany jest "jednym z największych rezerwatów przyrody w Europie"? Kim są "Stalkerzy"? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której poruszamy także inne tematy:


shutterstock czarnobyl 1200.jpg
"Czarnobyl", czyli wizualizacja najgłębszych lęków
  • Apokaliptyczna sceneria opuszczonych miejsc nie jest domeną jedynie krajów b. ZSRR. W USA mało znanym przykładem jest region Salton Sea, który w wyniku ludzkiego błędu dzisiaj z powodzeniem mógłby grać tło do filmów z serii "Mad Max";
  • Kraje Afryki coraz bardziej zaostrzają zakazy związane z produkcją i używaniem plastikowych toreb. Jak przepisy funkcjonujące w Tanzanii, Kenii czy Rwandzie mają wpływ na wygląd tych państw? 

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd 
Goście: Natalia Panczenko (Fundacja Otwarty Dialog), Aleksandra Ryś (autorka bloga Rysie tropy), Robert Zduńczyk (prezes Fundacji Ekonomicznej Polska-Afryka Wschodnia), 
Data emisji: 21.04.2020 
Godzina emisji: 3.00

ml/gs

Czytaj także

Jaka jest współczesna Mongolia?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 10:00
We dzisiejszej Mongolii czasy potęgi Czyngis-chana nie są jedynie historią. Wielu Mongołów nawiązuje do przeszłości swojego kraju i z tej przeszłości czerpie powód do narodowej dumy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim byli i kim są Ajnowie?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 09:00
– Ajnowie byli dyskryminowani, ale pomogła im światowa dekada ludności aborygennej ogłoszona przez ONZ – mówi prof. Alfred Majewicz, japonista, znawca ludów Dalekiego Wschodu.
rozwiń zwiń