X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Człowiek, który śpiewał, by słuchano z przymrużonym okiem

Mariusz Cieślik udał się do Trójmiasta, gdzie w Konsulacie Kultury, w towarzystwie zaproszonych do studia plenerowego gości, wspominał życie i twórczość wybitnego poety, prozaika i pieśniarza – Edwarda Stachury.
Edward Stachura
Edward StachuraFoto: fot. Zbiory Muzeum Literatury
O Audycji
Tytuł Kwestia Kultury 28 lipca godz. 20:07 28.07.2019 20:07
Prowadzący

Mariusz Cieślik

Opis

W latach 80., już po śmierci Edwarda Stachury, nastąpił niezwykły wybuch popularności artysty. Jego "Dzieła zebrane" wydawano w kilkusettysięcznych nakładach, czyniąc z nich niebywały bestseler. Co pewien czas odbywały się tzw. Stachuriady, czyli festiwale wokół twórczości poety. Wydaje się, że nie było i nie ma większego fenomenu w historii polskiej literatury.

– Wydaje mi się, że kluczem do popularności Stachury było życiopisanie. To nie był tylko atrament, druk, on pisał życiem i młodzi ludzie zawsze tego potrzebowali – kogoś, kto się utożsamiał ze swoją twórczością – zwraca uwagę prof. Katarzyna Jerzak z Akademii Pomorskiej.

– Podróżowanie było sposobem na życie dla Stachury. Mówią o tym jego zapiski. Poza tym, miał wielu przyjaciół, z którymi musiał przebywać. To nie chodziło tylko o to, że on musiał być tam. On czuł potrzebę pomocy, o czym przekonałem się dużo później, gdy opowiadałem mu o swoim koledze, który miał kłopoty. Powiedział mi wtedy: "Nie ma sprawy, jedziemy" – wspomina bratanek Edwarda Stachury, Jerzy Stachura.

– Mam wrażenie, że dla niego ważniejsza była droga, niż cel. Dzięki niej można było poznawać świat, a cel był, niejako, przy okazji – dodaje Wojciech Fułek.

Dlaczego Edward Stachura chciał zostać latarnikiem? Co sprawia, że zainteresowanie jego twórczością wciąż nie słabnie? Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania audycji.

Goście

prof. Katarzyna Jerzak, Wojciech Fułek, Jerzy Stachura, Igor Michalski

Playlista
Tagi
Playlista
  • Edward Stachura, - Urodziny
  • Edward Stachura, - ballada dla potęgowej
  • Edward Stachura, - czy wart
  • Edward Stachura, - Urodziny