Na torach historii. Jak pojawienie się kolei zmieniło świat?

– Pierwsze dziesięciolecia XIX wieku to okres odchodzenia od gospodarki feudalnej i pojawienia się kapitalizmu. Kolej idealnie wpisała się w ten nowy trend – powiedziała Maria Barbasiewicz. 
Ok. 1929 rok. Pociąg prowadzony przez parowóz wjeżdża na wiadukt kolejowy pod Worochtą
Ok. 1929 rok. Pociąg prowadzony przez parowóz wjeżdża na wiadukt kolejowy pod WorochtąFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
O Audycji
Tytuł Program obyczajowy 2020/05/16 06:49
Prowadzi Anna Popek
Opis

Początków kolei należy doszukiwać się w starożytności, jednak prawdziwe przyśpieszenie kolei, a co za tym idzie, gospodarki, nastąpiło dopiero w 1825 roku, kiedy to za sprawą George'a Stephensona swoją działalność rozpoczęła pierwsza linia kolei żelaznej. 

– Kolej bardzo wpłynęła na postępującą rewolucję przemysłową, uaktywniając wszystkie miejscowości, będące na jej trasie. Ceny ziem w okolicy w przebiegu trasy kolejowej wzrastały. Każdy zakład przemysłowy, a nawet rolnik, miał idealną, ułatwioną opcję sprzedaży czy przeniesienia swoich produktów w inne miejsce – wyjaśniła Maria Barbasiewicz.

Lata 30. Młodzież w oknach pociągu na chwilę przed odjazdem (foto:Narodowe Archiwum Cyfrowe) Lata 30. Młodzież w oknach pociągu na chwilę przed odjazdem (foto:Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Jak słusznie zauważyła ekspertka, kolej wywarła ogromny wpływ nie tylko na gospodarkę, ale i na kulturę oraz popkulturę – to kolejowe wagony i przedziały były "bohaterami" jednego z pierwszych filmów braci Lumière, niezliczonych westernów, a także słynnej powieści detektywistycznej Agathy Christie "Morderstwo w Orient Expressie" wydanej w 1935 roku.

kr

Playlista
Tagi

Playlista