X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żołnierze Wyklęci, żołnierze niezłomni

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 13:05
- Byli wyklęci już w 1939 roku, kiedy Polska mimo traktatów o pomocy wojskowej po napaści hitlerowskich Niemiec została opuszczona przez Francję i Wielką Brytanię - przypomina Mateusz Wyrwich, badacz najnowszej historii Polski.
Audio
  • Żołnierze Wyklęci, żołnierze niezłomni - rozmowa z historykiem Mateuszem Wyrwichem (Trójka na poważnie)
Żołnierze z oddziałów mjr. Zapory, Aleksandra Rusina Olka i Wojciecha Lisa Lisa. To do walki z polskim podziemiem antykomunistycznym stworzono Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Żołnierze z oddziałów mjr. "Zapory", Aleksandra Rusina "Olka" i Wojciecha Lisa "Lisa". To do walki z polskim podziemiem antykomunistycznym stworzono Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego.Foto: album "Żołnierze Wyklęci - antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.", Oficyna Wydawnicza "Volumen", 2013

W jego ocenie obecnie historycy skłaniają się do tego, że francuska interwencja w dniach 15-16 września 1939 roku mogła zmienić losy wojny.

1 marca  przypada po raz trzeci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, tych którzy pozostali wierni żołnierskiej przysiędze i podjęli czynną walkę z nowym sowieckim okupantem.

W latach 1944-1956 komuniści zamknęli w więzieniach i obozach koncentracyjnych blisko pół miliona polskich patriotów. Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą wolności i narzuconym siłą obcym systemem.

Łączka na Powązkach - tajemnice kwatery ofiar komunizmu >>>

Jak mówi gość Wojciecha Reszczyńskiego, kiedy w 1944  rozpoczęła się Akcja "Burza" zaczęło dochodzić do aresztowań i zabójstw żołnierzy AK, mimo że razem z żołnierzami radzieckimi walczyli z Niemcami. Aresztowaniami zajmowało się głównie NKWD i Smiersz (smiert' szpionam - śmierć szpiegom), czyli kontrwywiad wojskowy. Do zatrzymań dochodziło zarówno w tak dużych miastach jak Lwów, jak również w mniejszych miejscowościach. Polscy żołnierze byli rozstrzeliwani, wywożeni na Syberię, a także osadzani  w poniemieckich obozach, m.in. na Majdanku. - Mówimy tu o tysiącach, a nie o jednostkowych przypadkach - podkreśla Mateusz Wyrwich. Jak dodaje, przedstawiciele pozmienia niepodległościowego skazywani byli jeszcze w latach 60. Jak szacują historycy, do 1956 roku zginęło między 50 a 100 tysięcy Żołnierzy Wyklętych. 


ŻW screen 1200.jpg
Żołnierze Wyklęci - serwis specjalny Polskiego Radia

Na prześladowania narażone były nie tylko osoby zaangażowane w działania partyzanckie, ale także ich bliscy. W jednym z więzień przetrzymywano 13-letnią dziewczynę, siostrę braci Leona i Edwarda Taraszkiewiczów działających w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość. Liczono, że bracia spróbują ją odbić, co umożliwi ich schwytanie.

Żołnierze Wyklęci: wyjątkowe zdjęcia i nagrania w serwisie Polskiego Radia >>>

W ocenie rozmówcy Wojciecha Reszczyńskiego ludzie chcą wiedzieć więcej o Żołnierzach Wyklętych. - Mówi się o nich coraz częściej, choć wciąż jeszcze są tacy, którzy boją się opowiadać. Budzi się jednak nowy duch. Powstają książki, wiersze poświęcone Żołnierzom Wyklętym - podkreśla.
Mimo rosnącego zainteresowania społecznego i kolejnych badań historyków wciąż nie wiemy, gdzie pochowany jest generał August Filedorf "Nil", rotmistrz Witold Pilecki, pułkownik Łukasz Ciepliński "Pług". W ciągu najbliższych dni IPN zapowiedział ogłoszenie kolejnej listy osób pochowanych w kwaterze "Ł" na Powązkach, na tzw. Łączce, gdzie spoczywają osoby zamordowane przez komunistów w latach 1945-56.

Na Powązkach odnaleziono legendy polskiego podziemia. "Mieli zostać wymazani z historii"

Jak mówi Mateusz Wyrwich, mało kto wie, że w powojennej Polsce na masową skalę dochodziło do palenia książek. Spis książek, podlegających "niezwłocznemu wycofaniu" z bibliotek i zniszczeniu, wydany w 1951 roku jest już trzecim z kolei. - Samych pozycji z zakresu literatury pięknej jest tam ponad tysiąc - podkreśla gość "Trójki na poważnie". Posiadanie takich woluminów w domu mogło skończyć się nawet kilkuletnim wyrokiem. W wielu domach zakazane publikacje funkcjonowały, więc bez okładek i bez stron tytułowych, aby niewłaściwe pozycje - z punktu widzenia władz komunistycznych - nikomu nie rzucały się w oczy.

O Polakach przepełnionych duchem patriotyzmu, którzy złożonej przysiędze pozostali wierni do straszliwego końca opowiadał Mateusz Wyrwich, pisarz i badacz najnowszej historii Polski.

Audycję prowadził Wojciech Reszczyński.

"Trójki na poważnie" można słuchać w każdą ostatnią środę miesiąca między północą a godz. 2.00.

(gs/mk)

Czytaj także

Zidentyfikowano kolejne ofiary komunistycznego reżimu. Rodziny: nie myśleliśmy, że dożyjemy takiej chwili

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 21:18
W czwartek IPN podał nazwiska dziewięciu kolejnych ofiar reżimu komunistycznego wydobytych z kwatery "Ł" na Powązkach. Rodziny nie kryły wzruszenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

50 lat temu zginął ostatni partyzant Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 11:51
21 października 1963 r. w Majdanie Kozic Górnych na Lubelszczyźnie od kul ZOMO zginął Józef Franczak ps. Lalek, sierżant WP, żołnierz ZWZ-AK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: Muzeum Żołnierzy Wyklętych w areszcie śledczym na Rakowieckiej?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 08:25
Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że w Warszawie w więziennym budynku przy ulicy Rakowieckiej, gdzie dziś mieści się m.in. areszt śledczy, mogłoby powstać Muzeum Żołnierzy Wyklętych - powiedział prezydencki minister Tomasz Nałęcz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Łączka" na Powązkach odsłoni kolejne tajemnice?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 14:32
Podczas piątkowych uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, podane zostaną nazwiska kilkunastu osób zamordowanych przez komunistów w czasach stalinowskich - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń