Żołnierze Wyklęci, żołnierze niezłomni

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 13:05
- Byli wyklęci już w 1939 roku, kiedy Polska mimo traktatów o pomocy wojskowej po napaści hitlerowskich Niemiec została opuszczona przez Francję i Wielką Brytanię - przypomina Mateusz Wyrwich, badacz najnowszej historii Polski.
Audio
  • Żołnierze Wyklęci, żołnierze niezłomni - rozmowa z historykiem Mateuszem Wyrwichem (Trójka na poważnie)
Żołnierze z oddziałów mjr. Zapory, Aleksandra Rusina Olka i Wojciecha Lisa Lisa. To do walki z polskim podziemiem antykomunistycznym stworzono Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Żołnierze z oddziałów mjr. "Zapory", Aleksandra Rusina "Olka" i Wojciecha Lisa "Lisa". To do walki z polskim podziemiem antykomunistycznym stworzono Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego.Foto: Album "Żołnierze Wyklęci - antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.", Oficyna Wydawnicza "Volumen", 2013

W jego ocenie obecnie historycy skłaniają się do tego, że francuska interwencja w dniach 15-16 września 1939 roku mogła zmienić losy wojny.

1 marca  przypada po raz trzeci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, tych którzy pozostali wierni żołnierskiej przysiędze i podjęli czynną walkę z nowym sowieckim okupantem.

W latach 1944-1956 komuniści zamknęli w więzieniach i obozach koncentracyjnych blisko pół miliona polskich patriotów. Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą wolności i narzuconym siłą obcym systemem.

Łączka na Powązkach - tajemnice kwatery ofiar komunizmu >>>

Jak mówi gość Wojciecha Reszczyńskiego, kiedy w 1944  rozpoczęła się Akcja "Burza" zaczęło dochodzić do aresztowań i zabójstw żołnierzy AK, mimo że razem z żołnierzami radzieckimi walczyli z Niemcami. Aresztowaniami zajmowało się głównie NKWD i Smiersz (smiert' szpionam - śmierć szpiegom), czyli kontrwywiad wojskowy. Do zatrzymań dochodziło zarówno w tak dużych miastach jak Lwów, jak również w mniejszych miejscowościach. Polscy żołnierze byli rozstrzeliwani, wywożeni na Syberię, a także osadzani  w poniemieckich obozach, m.in. na Majdanku. - Mówimy tu o tysiącach, a nie o jednostkowych przypadkach - podkreśla Mateusz Wyrwich. Jak dodaje, przedstawiciele pozmienia niepodległościowego skazywani byli jeszcze w latach 60. Jak szacują historycy, do 1956 roku zginęło między 50 a 100 tysięcy Żołnierzy Wyklętych. 


ŻW screen 1200.jpg
Żołnierze Wyklęci - serwis specjalny Polskiego Radia

Na prześladowania narażone były nie tylko osoby zaangażowane w działania partyzanckie, ale także ich bliscy. W jednym z więzień przetrzymywano 13-letnią dziewczynę, siostrę braci Leona i Edwarda Taraszkiewiczów działających w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość. Liczono, że bracia spróbują ją odbić, co umożliwi ich schwytanie.

Żołnierze Wyklęci: wyjątkowe zdjęcia i nagrania w serwisie Polskiego Radia >>>

W ocenie rozmówcy Wojciecha Reszczyńskiego ludzie chcą wiedzieć więcej o Żołnierzach Wyklętych. - Mówi się o nich coraz częściej, choć wciąż jeszcze są tacy, którzy boją się opowiadać. Budzi się jednak nowy duch. Powstają książki, wiersze poświęcone Żołnierzom Wyklętym - podkreśla.
Mimo rosnącego zainteresowania społecznego i kolejnych badań historyków wciąż nie wiemy, gdzie pochowany jest generał August Filedorf "Nil", rotmistrz Witold Pilecki, pułkownik Łukasz Ciepliński "Pług". W ciągu najbliższych dni IPN zapowiedział ogłoszenie kolejnej listy osób pochowanych w kwaterze "Ł" na Powązkach, na tzw. Łączce, gdzie spoczywają osoby zamordowane przez komunistów w latach 1945-56.

Na Powązkach odnaleziono legendy polskiego podziemia. "Mieli zostać wymazani z historii"

Jak mówi Mateusz Wyrwich, mało kto wie, że w powojennej Polsce na masową skalę dochodziło do palenia książek. Spis książek, podlegających "niezwłocznemu wycofaniu" z bibliotek i zniszczeniu, wydany w 1951 roku jest już trzecim z kolei. - Samych pozycji z zakresu literatury pięknej jest tam ponad tysiąc - podkreśla gość "Trójki na poważnie". Posiadanie takich woluminów w domu mogło skończyć się nawet kilkuletnim wyrokiem. W wielu domach zakazane publikacje funkcjonowały, więc bez okładek i bez stron tytułowych, aby niewłaściwe pozycje - z punktu widzenia władz komunistycznych - nikomu nie rzucały się w oczy.

O Polakach przepełnionych duchem patriotyzmu, którzy złożonej przysiędze pozostali wierni do straszliwego końca opowiadał Mateusz Wyrwich, pisarz i badacz najnowszej historii Polski.

Audycję prowadził Wojciech Reszczyński.

"Trójki na poważnie" można słuchać w każdą ostatnią środę miesiąca między północą a godz. 2.00.

(gs/mk)

Czytaj także

Zidentyfikowano kolejne ofiary komunistycznego reżimu. Rodziny: nie myśleliśmy, że dożyjemy takiej chwili

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 21:18
W czwartek IPN podał nazwiska dziewięciu kolejnych ofiar reżimu komunistycznego wydobytych z kwatery "Ł" na Powązkach. Rodziny nie kryły wzruszenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

50 lat temu zginął ostatni partyzant Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 11:51
21 października 1963 r. w Majdanie Kozic Górnych na Lubelszczyźnie od kul ZOMO zginął Józef Franczak ps. Lalek, sierżant WP, żołnierz ZWZ-AK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: Muzeum Żołnierzy Wyklętych w areszcie śledczym na Rakowieckiej?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 08:25
Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że w Warszawie w więziennym budynku przy ulicy Rakowieckiej, gdzie dziś mieści się m.in. areszt śledczy, mogłoby powstać Muzeum Żołnierzy Wyklętych - powiedział prezydencki minister Tomasz Nałęcz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Łączka" na Powązkach odsłoni kolejne tajemnice?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 14:32
Podczas piątkowych uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, podane zostaną nazwiska kilkunastu osób zamordowanych przez komunistów w czasach stalinowskich - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń