Historia błogosławionej Karoliny Kózkówny

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 12:27
W "Trójce na poważnie" rozmawialiśmy o filmie "Zerwany kłos" o polskiej męczennicy, która zginęła tragicznie w wieku 17 lat.
Audio
  • Historia życia i śmierci błogosławionej Karoliny Kózki (Trójka na poważnie)
W roli Karoliny Kózkówny wystąpiła Aleksandra Hejda
W roli Karoliny Kózkówny wystąpiła Aleksandra HejdaFoto: Jakub Grabowski/mat. promocyjne

Karolina Kózka urodziła się w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda 2 sierpnia 1898 r. jako czwarte z jedenaściorga dzieci Jana Kózki i Marii z domu Borzęckiej. Od najmłodszych lat była bardzo religijna. Katechizowała swoje rodzeństwo i okoliczne dzieci, śpiewała z nimi pieśni religijne, odmawiała różaniec, była też wrażliwa na potrzeby bliźnich, chętnie zajmowała się chorymi i starszymi.

Zginęła 18 listopada 1914 roku, na początku I wojny światowej. Carski żołnierz uprowadził ją i bestialsko zamordował, gdy broniła się pragnąc zachować dziewictwo. Po kilkunastu dniach, 4 grudnia 1914 r., w pobliskim lesie znaleziono jej zmasakrowane zwłoki. 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie Jan Paweł II beatyfikował Karolinę. Jej życiu poświęcony jest film "Zerwany kłos".

O tej niezwykłej postaci a także o filmie mówiliśmy w Trójce. Z jakiego środowiska wywodziła się Karolina Kózkówna, jaka była i co wiemy o jej życiu? Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Trójka na poważnie  
Prowadzi: Wojciech Reszczyński  
Gość: ks. Zbigniew Szostak (kustosz sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny we wsi Zabawa), Marzena Nykiel (dziennikarka portalu wPolityce, jedna z pierwszych recenzentek filmu), Witold Ludwig (scenarzysta i reżyser filmu "Zerwany kłos"), Magdalena Michalik (odtwórczyni jednej z głównych ról)
Data emisji: 5.12.2016  
Godzina emisji: 0.05

ei/fbi


Zobacz także

Czytaj także

Symbolika i historia różańca

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 02:00
- Są 3 części różańca: chwalebna, radosna i bolesna. Podobnie z trzech części składa się róża. Liście to symbol części radosnej, ciernie - bolesnej, a kwiaty - chwalebnej - mówił w Trójce ks. Stanisław Małkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym współcześnie jest honor?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 13:51
W "Trójce na poważnie" dyskutowaliśmy o tym, czym jest honor i co to słowo dziś oznacza. Czy trzeba współcześnie walczyć o honor?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak bronić dobrego imienia Polski?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 14:20
- Przez wszystkie lata III RP ze zdumieniem dostrzegałem, że polski patriotyzm i tradycja nie są tym, co tzw. mainstream uważa za warte docenienia - mówi Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.
rozwiń zwiń