Wychowywanie – zbiorowy obowiązek

Wychowywanie dzieci i młodzieży to wspólny obowiązek rodziny, szkoły i państwa, ale także Kościoła katolickiego i mediów. Okres międzywojenny przyniósł nam wspaniałe pokolenie, które było efektem symbiozy wychowania.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/sebra
O Audycji

Tytuł Trójka na poważnie 6 listopada godz. 23:09
Prowadzący

Wojciech Reszczyński

Opis

– Każdy dyrektor powinien pilnować i przestrzegać prawa. Patrzę z wielkim podziwem na rodziców, którzy coraz bardziej dbają o swoje dzieci, są świadomi pewnych zagrożeń pilnują i dopytują się. Powinno być tak, że rodzice, oddając swój największy skarb – dziecko do szkoły, powinni być pewni, że nic złego go tam nie spotka. Rozumiem to jako wielkie wyzwanie, ale i problem, bo faktycznie, w wielu miejscach tak nie jest i rodzice muszą cały czas wszystkiego pilnować, bo szkoła nie spełnia do końca swojej właściwej roli – mówi Barbara Nowak Małopolska Kurator Oświaty.

– Docierają do nas głosy z całej Europy: z Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii. Tam, podobnie jak w Polsce, trwają dyskusje nad tym jak chronić dzieci, nie tylko przed pornografią, o czym mowa była przez ostatnie lata, ale i przed tzw. patostreamami, których skutki są tragiczne. Proponowane są już pewne rozwiązania legislacyjne. W Wielkiej Brytanii od zeszłego roku trwa wdrażanie ustawy ograniczającej dostęp do pewnych zasobów internetu dla niepełnoletnich. W Hiszpanii ma się pojawić pewna forma cenzury internetu dla nieletnich. To niezwykle trudne problemy, bo rodzą one od razu pytania o wolność słowa, ograniczanie dostępu do wiadomości z internetu, ale po drugiej stronie mamy dobro dziecka i zabiegi mające na celu stawienie czoła współczesnym wyzwaniom – stwierdza prezes Instytutu Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski.

Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

Goście

Barbara Nowak, Jerzy Kwaśniewski

Playlista
Tagi
Playlista
  • Grechuta Marek, - Natura