OFF Festival 2017: muzyka, która jest wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 19:42
W sierpniu OFF Festival Katowice 2017 odwiedzą najwybitniejsi, najbardziej śmiali i oryginalni twórcy światowej alternatywy - od Shellac, przez Daniela Johnstona po Silver Apples.
Audio
  • OFF Festival 2017: muzyka, która jest wyzwaniem (Aksamit/Trójka)
Grupa Shellac
Grupa ShellacFoto: mat. promocyjne

Shellac

Gdyby stworzyć listę artystów, których obecności na OFF-ie najbardziej usilnie domagają się stali bywalcy festiwalu, Shellac na pewno miałby miejsce na podium. Zupełnie nas to nie dziwi - trio, którym dowodzi charyzmatyczny muzyki i producent Steve Albini, pod każdym względem wpisuje się w naszą OFF-ową ideologię: grają swoje, na własnych warunkach i mają gdzieś opinię innych. Shellac podtrzymuje najlepsze tradycje amerykańskiej niezależnej muzyki gitarowej, ale bynajmniej nie mamy do czynienia z muzeum hardcore’a i noise rocka - wystarczy posłuchać "Dude Incredible" (2014), ich ostatniej póki co płyty, by zrozumieć, że to żyje! A na koncercie w dodatku potrafi nieźle kopnąć.

BEAK>

Trio z Bristolu, w którego skład wchodzą Geoff Barrow (filar grupy Portishead), Billy Fuller (znany ze współpracy z Robertem Plantem) i Will Young. Po co temu pierwszemu kolejna muzyczna awantura, skoro współtworzy jeden z najważniejszych zespołów naszych czasów? Wystarczy posłuchać: BEAK> to zupełnie inne inspiracje i emocje. Odwołując się do kraut rocka, minimalistycznych korzeni współczesnej muzyki elektronicznej i brytyjskiego tanecznego podziemia angielskie trio uzyskuje zupełnie nową jakość. Trans wciągający, ale i irytujący, rzucający słuchaczowi wyzwanie. Jak każda dobra muzyka.

Daniel Johnston

Cześć, jak się masz? Kiedy Kurt Cobain dał się sfotografować w tej koszulce, świat wreszcie zwrócił uwagę na Daniela Johnstona, muzycznego outsidera, jedną z najbardziej kultowych postaci sceny niezależnej. Zmagający się ze chorobą dwubiegunową artysta, pięknie sportretowany w filmie "The Devil and Daniel Johnston", to ikona sceny lo-fi, autor kilkuset fascynujących piosenek zebranych na kilkudziesięciu albumach i niezliczonych, fascynujących rysunków. Do inspiracji jego twórczością przyznawał się nie tylko lider Nirvany, ale też Tom Waits, Sonic Youth, Yo La Tengo czy Mark Linkous. Jesteśmy szczęśliwi mogąc gościć Daniela na OFF-ie i wierzymy, że będzie się u nas czuł jak w domu.

Silver Apples

Od pół wieku w awangardzie - i ani kroku w tył. Wystarczy posłuchać "Clinging to a Dream", wydanego w 2016 albumu Sliver Apples, pierwszego od niemal dwóch dekad z nowym materiałem, by przekonać się, co wciąż potrafi Simeon Coxe, uzbrojony w swoje elektroniczne laboratorium. Gościliśmy na OFF-ie bohaterów kraut rocka i wizjonerów poszukującej elektroniki, więc najwyższy czas sprawdzić u źródła, skąd się to wszystko wzięło…

Wolves In The Throne Room

Ekstremalny metal budzi emocje i kontrowersje, jednych zachwyca, innych odrzuca. I właśnie dlatego jest stałym punktem programu OFF Festivalu. Ale jest nim przede wszystkim dlatego, że metal w swoich najbardziej radykalnych odmianach to od lat jedno z najbardziej twórczych środowisk muzycznych. Odwołuje się nie tylko do własnego, już niemal półwiecznego, dziedzictwa, ale też do XX-wiecznej awangardy czy eksperymentalnych nurtów muzyki elektronicznej. Taka jest amerykańska formacja Wolves In The Throne Room, założona przez braci Weaver w 2003 roku. Kilkanaście lat i pięć albumów później twórcy "Celestial Lineage" niezmiennie udowadniają, że black metal nie tylko nie uznaje świętości - ale i granic.

(mat. promocyjne)

Zobacz więcej na temat: Trójka MUZYKA Anna Gacek