"Metro 2033" - opowieść o świecie po końcu świata

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 16:00
"Metro 2033" porusza kwestie społeczne. Opisuje w sposób lekko karykaturalny, jak wyglądało rosyjskie społeczeństwo w latach 90. - mówi autor Dmitry Glukhovsky.
Audio
  • Wioletta Myszkowska opowiada o książce pt. "Metro 2033" (Przewodnik fantastyczny/Trójka)
Metro 2033 to thriller science fiction. Na zdjęciu fragment okładki książki
"Metro 2033" to thriller science fiction. Na zdjęciu fragment okładki książkiFoto: mat. promocyjne

Książka "Metro 2033" to także portret człowieka u schyłku cywilizacji. Pisząc ją, Rosjanin opierał się także na własnej biografii.

- Urodziłem się w czasach imperium sowieckiego, które rozpadło się, gdy miałem 12 lat. To uczucie, że świat się wali zainspirowało moją pasję do postapokaliptycznego tła. To nie był wyłącznie upadek systemu politycznego, ale całego układu współrzędnych, naszego układu wartości, kultury, ideologii i mitologii - mówił Dmitry Glukhovsky w rozmowie z Wiolettą Myszkowską.

Tak jak autor budował swoje życie na ruinach starego systemu, tak też bohaterowie jego książki budują swoje życie w podziemiach metra. Jak wygląda ich życie? Zachęcamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Przewodnik fantastyczny
Autor: Wioletta Myszkowska
Gość: Dmitry Glukhovsky (pisarz)
Data emisji: 25.07.2016  
Godzina emisji: 09.45

fbi/mp

Czytaj także

"Idź, postaw wartownika" - wielki powrót Harper Lee!

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 13:59
Harper Lee przeszło pięćdziesiąt lat temu wydała swoją pierwszą i ostatnią książkę pt. "Zabić drozda". Nikt nie spodziewał się, że wielbiciele jej talentu otrzymają wielki literacki prezent. Jest nim powieść "Idź, postaw wartownika".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pisarz, który najbardziej boi się starości

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 14:54
- Seria książek "Metro" powstała z doświadczenia długich godzin spędzonych w wagonach moskiewskiego metra - mówi Wioletcie Myszkowskiej autor powieści Dmitrij Głuchowski.
rozwiń zwiń